Morda ste pomislili na vse, od nezdrave prehrane do nevarnih (športnih) izzivov – toda odgovor vas bo presenetil. Kajti ena zelo nevarna stvar, ki jo lahko naredite v teh letih, je ...
Najslabše, kar lahko naredite v teh letih, je, da se socialno izolirate, se strinjajo geriatri. Kar ni škodljivo le psihološko, izolacija in osamljenost dejansko povečata tveganje za smrt – za kar 26 odstotkov!
Kako osamljenost vpliva na fizično zdravje
Osamljenost je pogosta in z njo se lahko sreča vsakdo v kateremkoli obdobju svojega življenja. Poveča lahko nagnjenost k anskoznosti, depresiji in samomorilnim mislim. Toda veliko bolj izpostavljeni so starejši, ki so pogosto izpostavljeni tudi starostni diskriminaciji.
Osamljenost prav tako poveča tveganje za srčne bolezni in možgansko kap, pa tudi tveganja za kognitivni upad in demenco. Po podatkih centrov za nadzor in preprečevanje bolezni sta socialna izolacija in osamljenost povezana tudi z večjim tveganjem za sladkorno bolezen tipa 2 in zasvojenost, pišejo na strani metropolitan.si.
Medtem ko ima vzdrževanje socialnih odnosov in povezav nasproten učinek.
Preverite tudi:
- Ta nenavaden zvok, ki se pojavi zvečer, ko se umirite, je lahko znak bolezni srca
- Kardiolog razkriva: "To so zgodnji znaki, ki kažejo na težave s srcem"
- Večina ljudi, ki zbolijo za demenco, najprej opazi TO
Kako se boriti proti osamljenosti?
Rosanne M. Leipzig, strokovnjakinja za geriatrijo, paliativno oskrbo in interno medicino, je podala zelo preprost odgovor, ki ga morda ne bi pričakovali.
"Reči zgolj 'živijo' se morda zdi nesmiselna gesta, vendar te dejansko poveže z drugo osebo in to je pogosto ena od stvari, ki jih pogrešaš, ko se počutiš osamljenega," pravi.
"Če se povežete z ljudmi, čeprav površinsko, imate nekoga, na kogar se lahko obrnete, ko potrebujete podporo ali stik in obratno – tudi oni bodo občutili večjo odprtost pri povezovanju z vami."
Te prve t. i. šibke vezi se lahko seveda sčasoma okrepijo.
Študije sicer kažejo, da lahko tudi poznanstva močno zmanjšajo občutek osamljenosti, toda močnejši odnosi so ključnega pomena, pravi strokovnjakinja – za ohranjanje fizičnega in psihičnega zdravja.
Opominja sicer, da je za razvoj globokega prijateljstva potreben čas, toda začne se tako, da prevzamete vodilno vlogo pri povezovanju in predlagate srečanje. "Ne čakajte, da bo nekdo drug naredil prvi korak. Že samo to, da dosežete in vzpostavite povezavo, lahko izboljša vaše razpoloženje," svetuje.
Vir: metropolitan.si
Preberite tudi:
7 zgodnjih znakov multiple skleroze (pojavijo se lahko že pri dvajsetih!)
Morda vas bo zanimal tudi ta pogovor, ki ga vodi Borut Pahor:
Naša vrhunska balerina spregovorila o brutalni realnosti svojega poklica
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven