Z nekaterimi navadami škodujete svoji ustni higieni in zobem, zato jih čim prej odpravite.
Vašega zdravja ustne votline ne ogroža samo izpuščanje obiskov pri zobozdravniku in izpuščanje ščetkanja, pač pa še kar nekaj navad, ki jih morda počnete podzavestno. Če opazite, da imate katero od naštetih navad, se jo trudite opustiti.
- Preverite tudi: Tako pripravljenih jajc zagotovo še niste jedli – recept z dvema skrivnima sestavinama, ki ga razkriva kuhar kraljice Elizabete
Pri teh navadah bi se zobozdravniki zgrozili:
Grizete nohte
Griženje nohtov ne bo pustilo le škode na vaših nohtih, pač pa tudi v ustni votlini. Najbolj nevarno je, če se noht zlomi med vašimi zobmi, saj so medzobne reže zelo ozke, zato lahko del nohta tam tudi ostane. To lahko pusti trajen razmik med zobmi. Zaradi težjega odstranjevanja hrane ostaja večja možnost za kopičenje bakterij in nastanek kariesa.
Za odstranjevanje uporabljate kaj drugega kot nitko
Govorimo o odstranjevanju hrane, ki se med zobe zatakne npr. pri kosilu. Ne ljubi se vam po zobno nitko, zato uporabite karkoli, kar je pri roki, ali odstranite kar z nohti. Dolgoročno vas bo to privedlo do večjih zdravstvenih problemov.
Če imate predobstoječe zdravstvene težave, se lahko le-te hitro poslabšajo, če delci predmetov, ki jih uporabljate za čiščenje, ostanejo med vašimi zobmi.
Jeste pred obiskom zdravnika
Ste lačni tik pred obiskom zdravnika, zato si na hitro nekaj privoščite? Saj ne bo nič takšnega, kajne? Čeprav ima zdravnik kar nekaj orodij, s katerim lahko očisti zobe, da lahko opravi pregled, vam ne bo hvaležen. Olajšali mu boste delo in sebi naredili uslugo, saj bo lažje opazil, če je kaj narobe.
V vodo vedno dodate limono
Limonada tu in tam vam ne bo naredila nobene škode. Če jo uživate zmerno, to delajte še naprej. Kadar pogosto pijete limonado, npr. poleti, ko vam je vroče, pa ta lahko začne povzročati škodo vašim zobem. Kislost v limoni lahko poškoduje zobno sklenino.
Spite z odprtimi usti
Če zaradi takih ali drugačnih razlogov spite z odprtimi usti, se ne boste le slinili po blazini, ampak naredili škodo tudi ustni votlini. Pri dihanju skozi usta hitro izsušite ustna tkiva, kar lahko povzroči bolezni dlesni in zobno gnilobo. Rešitev je lahko takšna, da vsaj čez dan skušate dihati skozi nos, o drugih možnostih pa se pogovorite z zobozdravnikom.
Zobe uporabljate kot orodje
Ali z usti pretrgate lepilni trak, odprete zavoj, žvečite svinčnik in podobno? Grizenje in trganje z zobmi, ko gre za predmete in ne hrano, bo poškodovalo zobe. Delčki, ki ostanejo med zobmi, pa nakopljejo druge težave, kot so vnetja dlesni, kopičenje bakterij, težje čiščenje medzobnih odprtin ...
Prisluhnite aktivni podkastu!
S pomočjo aktivnega turizma se razgibamo tudi na dopustu ter svojo destinacijo spoznamo na čisto nov način.
Ravno zaradi tega je nad športno obarvanimi potovanji navdušena tudi Špela Zupanc, naša tokratna gostja v Aktivni podkastu.
Novo na Metroplay: "Izzivov ne bomo mogli uspešno razreševati, če bomo čakali na tretje življenjsko obdobje"