Otekle noge se lahko občasno pojavijo tudi pri zdravih ljudeh.
Otekanje nog se namreč večkrat pojavi po dolgih obdobjih stanja ali sedenja. Po mnenju strokovnjakov WebMD so lahko otekle noge tudi posledica nekaterih bolezni ali stranski učinek jemanja določenih zdravil.
Kateri so pogosti možni vzroki otekanja nog?
Telo zadržuje preveč vode
V primeru ko, telo zadržuje preveč vode, lahko otekajo noge. Otečejo lahko tudi roke in obraz. Tovrstno oteklino nog oziroma tudi drugih delov telesa, lahko opazite po dolgem letu z letalom ali če dolgo stojite in sedite. Običajno se to zgodi tudi povsem zdravim ljudem zaradi dolgega mirovanja. Tovrstna oteklina mine sama od sebe.
Poškodba
Če se spotaknete ali kako drugače poškodujete pri hoji ali drugi športni aktivnosti, je lahko oteklo stopalo znak zlomljene kosti ali zvina. Ko je trdo, prožno tkivo, ki povezuje kosti okoli gležnja, poškodovano, se namreč pojavi oteklina. Če vas noga zelo boli, se ne morete nasloniti nanjo ali je videti čudno, je bolje, da čim prej obiščete zdravnika.
Limfedem
Limfedem je stanje, ki se pojavi, ko so poškodovane ali odstranjene bezgavke, kar se pogosto zgodi med zdravljenjem raka. Lahko pa se pojavi tudi prirojeno tudi pri otrocih in mladostnikih. Ker se telo ne more znebiti toliko tekočine kot sicer, lahko otekajo roke, noge in stopala. Eden od načinov preprečevanja otekanja zaradi limfedema je kompresija, ki se nosi čez prizadeto območje. Pomagajo lahko tudi telovadba, masaža in kompresijski rokavi ali nogavice.
Težave s srcem
Otekanje nog se pojavi tudi, ko so prisotne težave s srcem. Če kri po žilah ne teče tako, kot bi morala, se lahko vrne v noge in stopala ter povzroči otekanje. Večje težave s srcem se kažejo tudi tako, da je morda neprijetno ležati na hrbtu, srce lahko bije hitreje ali v nenavadnem ritmu in prisotno je težje zajemanje sape. Če opazite te znake, poiščite zdravniško pomoč.
Ledvične težave
Ledvice filtrirajo neželene snovi iz krvi in če je njihovo delovanje oslabljeno zaradi bolezni, kot sta sladkorna bolezen ali visok krvni tlak, lahko v krvi ostane preveč soli ali natrija. Zaradi presežka le-tega, telo zadržuje več vode, kot bi je sicer, kar posledično povzroča otekanje stopal in gležnjev.
Kako si pomagati?
Nakopičeno tekočino v nogah, ki povzroča otekanje, lahko omilimo na več načinov. Med drugim je enostavna rešitev dvig nog na blazino ali zvito odejo, da tekočina preide iz nog. Dobrodošla rešitev je tudi uporaba kompresijskih nogavic, ki ustvarjajo pritisk na noge in tako razporedijo tekočino. Noge je priporočljivo hladiti tudi hladnimi obkladki. Ko potujete z letalom, vlakom ali avtom, med potovanjem po možnosti naredite več prestankov, odmorov oziroma sprehodov po letalu ali vlaku. Ni vam treba dolgo hoditi, dovolj je, da se malo razgibate in aktivirate kolena in gležnje. V večini primerov bodo ti nasveti pomagali zmanjšati otekanje nog, drugače pa je, če gre za kronično bolezen.
Kdaj je potrebno po zdravniško pomoč?
Če otekanje nog ne izgine niti po tem, ko ste dovolj počivali in ne pretirano hodili, stali in uporabljali kompresijske nogavice, je dobro po posvet k zdravniku. Še zlasti v primeru, če lahko s prstom pustite sled na oteklem mestu. Prav tako je pomembno, da poiščete zdravniško pomoč, če pride do poškodbe noge ali v primeru bolečin, težkega dihanja ali če sumite, da je otekanje posledica jemanja kakšnih zdravil.
Preberite tudi: Kako se boste lažje odpovedali sladkorju in telesu dovolili, da zadiha? Ali pa: Ste slabega počutja in razdražljivi? To bi lahko bil razlog
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?