Vitamin D je v maščobi topen vitamin, ki je nujno potreben za zdravje in močan imunski sistem. Pomembno vpliva na močne kosti in zobe, duševno zdravje in celo pomaga pri boljšem spancu.
Na Inštitutu za nutricionistiko beležijo, da je najvišje pomanjkanje vitamina D v jesenskem in zimskem obdobju. Takrat se s pomankanjem vitamina D sooča okrog 80 odstotkov odraslih prebivalcev Slovenije. Simptomi so odvisni od tega, kako hudo je pomanjkanje in od vsakega posameznika.
Kdo je bolj ogrožen zaradi pomanjkanja vitamina D?
Ljudje s temnejšo kožo so veliko bolje zaščiteni pred UV-žarki, vendar morajo za proizvodnjo enake količine vitamina D na soncu preživeti več časa kot ljudje s svetlejšo kožo. Temnejša kot je vaša koža, manj vitamina D ustvarite z izpostavljenostjo sončni svetlobi. Tveganje za pomanjkanje vitamina D obstaja tudi pri debelih ljudeh, osebah z osteoporozo in osebah z motnjami absorpcije, kot sta celiakija ali vnetna črevesna bolezen.
Simptomi pomanjkanja vitamina D so lahko naslednji:
- Utrujenost
- Slab spanec
- Bolečine v kosteh
- Depresija ali občutek žalosti
- Prekomerno izpadanje las
- Mišična šibkost
- Izguba apetita
- Padec imunskega sistema
- Izčrpanost
- Hitrejša dovzetnost za bolezni
- Bledikava koža
Kako si pomagati?
Najboljši način za preprečevanje pomanjkanja vitamina D je, da poskrbite za zadostno količino vitamina D z izpostavljenostjo soncu, saj takrat telo tvori lasten vitamin D. Vendar bodite previdni pri predolgem zadrževanju na soncu, saj je za zadostno absorbcijo vitamina D dovolj že 10-15 minut nekajkrat na teden. Prav tako je pomemben dejavnik, ki pripomore k zadostnemu vitaminu D v telesu tudi prehrana.
5 živil z naravno visoko vsebnostjo vitamina D
- Ribe veljajo za najboljši vir vitamina D v naravi. Mastne ribe, kot so losos, postrv, tuna in skušak, ter konzervirane ribe, kot sta sled in sardine
- Jajčni rumenjaki
- Goveja jetra
- Ribja jetra
- Gobe
Živila, ki so obogatena z vitaminom D
Ker v naravi ni veliko živil z vitaminom D, so številni izdelki obogateni z vitaminom D. Preverite etiketo hranilne vrednosti, da se prepričate, ali je vitamin D dodan.
Med živili, ki so obogatena z vitaminom D so: Polnovredna žita, mandljevo in sojino mleko, pomarančni sok ter ovsena kaša.
Vir: nebraskamed.com
Preverite tudi Aktivni podkast:
V epizodi Aktivni podkasta je v naši družbi dr. Ana Debevc Prašnikar, specialistka interne medicine, ki že vrsto let raziskuje načine, s katerim lahko podaljšamo mladostno delovanje našega telesa.
Prisluhnite mu tukaj:
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?