Če tudi vi plastenke uporabljate večkrat, morate nujno preveriti ta znak.
S tem, ko so poletne temperature vse višje, je še toliko pomembneje, da dnevno popijemo dovolj tekočine. Morda je tudi vaš hladilnik poln vode, ki vas bo osvežila, številni pa raje kot steklenice z vodo napolnijo plastenke, v katerih je predhodno že bila voda, morda kakšen sok ali druga pijača.
Preden kupljene plastenke uporabite večkrat, bi morali na dnu vsake plastenke preveriti znak, ki vam pove, ali plastenko sploh lahko ponovno uporabite.
Morda tudi vi mislite, da vam ponovna uporaba ne more škoditi, a plastenke, ki so primerne samo za enkratno uporabo, so v primeru večkratne uporabe lahko nevarne; z njihovo pomočjo lahko namreč zaužijete mikroplastiko ali določene rakotvorne snovi, opozarjajo na portalu danas.rs.
Preverite, na kaj biti pozorni.
Številka v trikotniku
Na dnu plastenke boste opazili majhen trikotnik, v katerem je zapisana številka. Vsaka od teh številk označuje vrsto plastike; nekatere so potencialno škodljive zdravju, spet druge pa so varne za večkratno uporabo.
Oznake, ki vam povedo, da plastenka ni primerna za večkratno uporabo:
- 1 (PET/PETE): plastenke s to oznako so namenjene samo enkratni uporabi, saj obstaja možnost, da sproščajo težko kovino antimon in kemično spojino EPA, ki negativno vpliva na delovanje hormonov. Poleg tega lahko vsebuje rakotvorne snovi.
- 3 (PVC/3V): ta vrsta plastike se še vedno najpogosteje uporablja za izdelavo plastenk, čeprav sprošča dve strupeni kemikaliji, ki motita delovanje hormonov v človeškem telesu.
- 6 (PS): označuje "slabo" plastiko, ki sprošča rakotvorno snov stiren. Iz nje so pogosto izdelane plastične skodelice za kavo.
- 7 (PC) ali brez oznake: mešanica več vrst plastike, ki velja za najbolj zdravju škodljivo obliko. Plastika s številko 7 ali brez oznake, sprošča kemikalijo BPA, ki je povezana s povečanim tveganjem za bolezni srca, sladkorno bolezen in bolezni jeter. Evropska unija je prepovedala uporabo te plastike za izdelavo otroških stekleničk.
Te oznake pa kažejo, da je plastenka varna za večkratno uporabo:
- 2 (HDP/HDPE): označuje "dobro" plastiko, pri kateri je zelo majhna verjetnost, da bi izpustila škodljive kemikalije v vodo.
- 4 (LDPE): ne sprošča kemikalij v vodo.
- 5 (PP): to je "dobra" plastika, ki ne škoduje zdravju. Tudi lončki za jogurt in plastenke za sirupe so izdelane iz te plastike.
Za večkratno uporabo so torej bolj primerne plastenke, ki imajo v trikotniku številko 2, 4 ali 5, neprimerne pa so tiste, ki jih označujejo številke 1, 3, 6, 7.
Pomembno pa je opozoriti, da plastenka nikoli ni idealna izbira za večkratno uporabo, saj vsi plastični izdelki lahko pod določenimi pogoji sproščajo strupene kemikalije. Zato bi bilo najbolje, da vodo natočite v stekleničke. Steklo je najbolj varno za zdravje in omogoča resnično dolgotrajno uporabo, zaradi česar je tudi bolj prijazno planetu.
Vir: danas.rs
Bonus video: Prehranska strokovnjakinja pojasnjuje vse, kar morate vedeti o rastlinski prehrani
Novo na Metroplay: "Ljudje v življenju potrebujemo več mehkobe" | Tereza Poljanič