Spodbudna novica prihaja za vse ljudi, ki so premagali odvisnost od alkohola, saj so nove raziskave razkrile, kako hitro si možgani opomorejo po tem, ko prenehate uživati alkohol. Izkazalo se je, da to obdobje ni tako dolgo, kot veleva splošno prepričanje.
Ne spreglejte:
- Strokovnjaki razkrivajo 3 živila, ki zmanjšujejo VISOK HOLESTEROL: ob vsakodnevnem uživanju so spremembe neizbežne
- Kako jesti KRUH na način, da manj REDI? Nutriconist razkriva TRIK
Prejšnje raziskave so pokazale, da si lahko nekateri deli možganov opomorejo, ko ljudje prenehajo piti alkohol, vendar ni bilo povsem jasno, kako hitro pride do okrevanja. Strokovnjaki poudarjajo, da lahko spremenljivke, kot so genetika, telesna aktivnost ter zdravje jeter in pljuč, vplivajo na rezultate posameznikov.
Nekaj longitudinalnih študij, ki so preučevale spremembe v debelini korteksa med abstinenco, je bilo omejenih na prvi mesec treznosti. Vendar pa stopnja okrevanja regionalne debeline korteksa med daljšimi obdobji abstinence (npr. več kot 6 mesecev) ni znana.
Spremembe v strukturi in funkciji možganov med kroničnim uživanjem alkohola lahko otežijo odrekanje alkoholu. Na primer, prefrontalni korteks – področje, vključeno v načrtovanje in sprejemanje odločitev – lahko postane manj aktiven, kar ljudem z motnjo prekomernega uživanja alkohola otežuje sprejemanje odločitev.
V raziskavi je sodelovalo 88 ljudi, ki so bili podvrženi slikanju možganov po približno enem tednu, enem mesecu in 7,3 mesecih abstinence, poroča Science Alert.
Po 7,3 mesecih je stanje zadovoljivo
Okrevanje debeline korteksa pri udeležencih z motnjo uživanja alkohola po 7,3 mesecih brez alkohola je bilo precej razširjeno. Ti rezultati so, pravijo raziskovalci, zelo spodbudni in ponujajo novo razumevanje o tem, kako možgani lahko povrnejo svojo funkcionalnost po tem, ko oseba preneha piti alkohol.
Vsaka oseba, stara 15 let in več, v Evropi letno popije povprečno 9,8 litra čistega alkohola. V Sloveniji je v letu 2022 registrirana poraba alkohola znašala 10 litrov čistega alkohola na prebivalca.
Vir: kurir.rs