Kako premik ure vpliva na zdravje? Ljudje s TEMI zdravstvenimi težavami ga najslabše prenašajo

25. 10. 2024
Deli

Zadnjo nedeljo v mesecu oktobru bomo izvedli premik ure, ko bomo v noči med 26. in 27. oktobrom kazalce ure prestavili za eno uro nazaj. 

Tovrsten premik ure se sicer v državah, ki so uvedle to prakso, izvaja dvakrat na leto: v pomladnem in jesenskem času. Kljub temu, da naj bi enega izmed glavnih razlogov za to navado predstavljal večjo učinkovitost delovanja poslovnih dejavnosti in izkoriščanja sončne svetlobe, pa ima premik ure vpliv tudi na telo. Kako vpliva na zdravje?

Ne spreglejte:

Premik ure zmoti biološko uro telesa

S prestavljanjem ure se na subtilen način poseže v delovanje biološke ure, kar v telesu povzroči neke vrste šok. Telo potrebuje vsaj nekaj dni, da se prilagodi novemu ritmu. Prestavitev ure lahko vpliva tudi na spanje, kar nekateri ljudje nekaj časa občutijo kot motnje spanja, nespečnost ali manjšo kakovost spanca kot ponavadi.

Kot posledico je tekom dneva opaziti večjo utrujenost, manjšo koncentracijo. Ob tem se lahko pojavijo tudi povečana razdražljivost, pomanjkanje apetita in energije. Preden se telo navadi na spremembe običajno traja vsaj teden dni.

Moški leži v postelji in ne more zaspati.

Zadnjo nedeljo v mesecu oktobru bomo izvedli premik ure.

Profimedia

Vpliv na povečanje tveganja za nekatere bolezni

Nekateri ljudje so na prestavitev ure iz poletnega na zimski čas bolj občutljivi in lahko čutijo precejšnje duševno nelagodje in slabše razpoloženje. Prehod na zimski čas navadno slabše prenašajo:

  • ljudje s težavami s spanjem,
  • otroci in mladostniki,
  • bolniki s kroničnimi težavami, kot so srčno-žilne težave.

Prav tako lahko premik ure poveča tveganja za bolezni srca, med drugim srčni napad in hipertenzijo. Srčno žilni bolniki lahko nenadne spremembe občutijo kot povišan krvni tlak in aritmijo.

Pojavijo se lahko tudi težave z depresijo. Slednje so potrdili danski znanstveniki, ki so preučevali povezavo med spremembo časa in depresijo ter ugotovili, da premik ure za eno uro nazaj povzroča porast obolenj za od 8 do 11 odstotkov v novembru, mesec dni po izvedbi. Pri tem so vzeli v zakup tudi to, da je dejavnik, ki povzroča razvoj depresije že sama sprememba vremena.

Nekaj metod, ki so lahko v pomoč

V kolikor ste med tistimi, ki spremembo ure iz poletnega na zimski čas težje prenašate, se priporoča, da se na to pričnete pripravljati že nekoliko prej. Nekaj dni pred prestavljanjem ure se odpravite spat nekoliko prej kot sicer. Ob tem lahko koristi redna spalna rutina in odhod v posteljo vsakodnevno ob isti uri.

V pomoč pri kakovosti spanca in siceršnjega dobrega počutja so lahko tudi vsakodnevni sprehodi, četudi le nekaj minutni, meditacija, ples, uživanje v naravi, poslušanje glasbe ali kakšna druga sproščujoča dejavnost v kateri uživate. 

Povzeto po: mondo.rs

Kdaj hoja obeta največ koristi? To so 3 obdobja v dnevu, v katerih je 10-minutni sprehod najučinkovitejši

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?