V zadnjih desetih letih se stopnja preživetja, predvsem pri mlajših pacientkah, obolelih za rakom na dojkah, vztrajno povišuje. Medicina pa je že pred drugimi velikimi premiki …
1 Izboljšan otip
Gre za edinstven svetovni projekt. Pobudnika nove različice pregledovanja dojk, z imenom discovering hands, nemški ginekolog dr. Frank Hoffman in vodja projekta Ralf Esser, sta nadvse zadovoljna s šestmesečnimi rezultati. Pregled in odkrivanje morebitnih sprememb na dojkah opravijo slepe ženske, ki predhodno zaključijo posebno devetmesečno šolanje. Zaradi visoke čutne občutljivosti lahko slepi ljudje začutijo spremenjeno tkivo, četudi ima to le štiri milimetre premera.
Ljudje, katerih vid je popolnoma normalen, začutijo bulice šele, ko te merijo več kot en centimeter. Čimprejšnja diagnoza je še posebej dragocena za mlade ženske, saj te še ne opravljajo rednih mamografskih pregledov.
Nemške pacientke, ki so jih do zdaj pregledale slepe preiskovalke, so navdušene nad tankočutno atmosfero, ki vlada med 30-minutnim pregledom.
2 Natančna diagnoza
Rak na dojkah se lahko med seboj tudi razlikuje. Obstaja šest osnovnih tipov s približno 40 različnimi oblikami. Danes lahko zdravniki zelo natančno določijo vrsto tumorja in ga tudi analizirajo. S pomočjo vzorcev lahko zdravniki vsaki posamezni pacientki predpišejo njej prilagojeno terapijo, ki je kar najbolj prijazna ohranitvi splošnega zdravstvenega stanja in ki čim bolj prepreči širjenje nastalih metastaz.
3 Najvišja kakovost
Kirurgi, ki letno operirajo vsaj 150 pacientk z rakom na dojkah, so seveda veliko bolj izkušeni od kolegov, ki operirajo pet pacientk letno. Število obravnavanih pacientk je eden od kriterijev, po katerih se presoja kakovost zdravljenja. Pacientka je lahko takrat prepričana, da je v zelo dobrih rokah.
4 Visoko-tehnološki posnetki
Pri ženskah z gosto zraščenim prsnim tkivom lahko običajna mamografija odkrije le 3 od 13 tumorjev. Z MBI (Molecular Breast Imaging), ki se testira v ZDA, so prepoznali 10 od 13 sprememb tkiva. Pacientkam vbrizgajo radioaktivne markerje, ki se naložijo na rakave celice. Zelo priporočljivo za rizične pacientke.
5 Vedno nežnejše operacije
Danes se skoraj nobeni pacientki ni treba bati, da bo po operaciji ostala brez dojk. Tudi operativne metode so izboljšane. Najnovejši razvoj: na hamburški univerzitetni kliniki poteka študija kombinacije operativnega posega in obsevanja. S t. i. notranjim žarkom tumor intenzivno obsevajo že med operacijo. Upamo lahko, da bo tako pacientkam nekoliko prihranjeno obsevanje po operaciji.
6 Nadomestilo za kemoterapijo
Znanstveniki preučujejo možnosti, da bi v bližnji prihodnosti rak na dojki lahko zdravili celo kar z zdravili, ki bi tako popolnoma nadomestila kemoterapijo. T. i. aromatase zaviralci onesposobijo ženski hormon estrogen, ki povzroča nastanek hormonsko pogojenega raka na dojkah.
7 Namenska zdravila
Veliko se raziskuje tudi na področju razvoja zdravil, ki načrtno posežejo v presnovo rakavih celic in jim tako na različen način spodnesejo njihovo srčiko nadaljnje rasti. Antitelesa, kot je na primer herceptin, blokirajo rastne receptorje na zgornji površini rakave celice. Razvijajo pa tudi zdravila (na primer bevacizumab), ki tumorju preprečijo oskrbo s krvjo. Do zdaj jih dopuščajo le pri obstoječih tvorbah metastaz. Vse študije pa kažejo, da zdravilo res preprečuje nadaljnji razvoj metastaz.
8 Zaščita pred ponovnim pojavom bolezni
Zdravniki že nekaj časa sanjarijo o cepivu, ki bi pacientke ščitilo pred širjenjem metastaz. Obstaja kar nekaj študij, ki napovedujejo premike v pozitivno smer.
Informacije in dejstva
Rak na dojkah ne pomeni smrti
- Pri zgodaj odkritih oblikah te vrste raka lahko popolnoma pozdravi približno 80 odstotkov pacientk. Strokovnjaki so prepričani, da bo tudi rak na dojkah z metastaznimi oblikami v 10 do 20 letih postal kronična bolezen, zaradi katere ljudje ne bodo umirali.
- Z zgodnjim odkrivanjem raka je prišlo do velikih premikov v tej veji medicine. K temu so pripomogle tudi ženske same, ki se jim več ni treba bati, da bodo po operaciji ostale brez ene ali obeh dojk.
- Za rakom na dojkah umira manj žensk kot včasih. Čeprav število obolelih vztrajno narašča, ostaja stopnja umrljivosti na približno enaki ravni in od leta 1995 v vseh starostnih skupinah celo upada. Pri pacientkah, mlajših od 50 let, se je v zadnjih desetih letih celo prepolovila.
Statistika: ohrabrujoče številke
- Za rakom na dojkah umira manj žensk kot včasih. Čeprav število obolelih vztrajno narašča, ostaja stopnja umrljivosti na približno enaki ravni in od leta 1995 v vseh starostnih skupinah celo upada. Pri pacientkah, mlajših od 50 let, se je v zadnjih desetih letih celo prepolovila.