Ali vaša ščitnica deluje pravilno? Razkrivamo simptome, po katerih prepoznate težave

31. 5. 2023
Deli
Ali vaša ščitnica deluje pravilno? Razkrivamo simptome, po katerih prepoznate težave (foto: Profimedia)
Profimedia

Ščitnica igra pomembno vlogo pri prebavi, srčnem utripu, zdravju kože in kosti, razvoju možganov, plodnosti ter številnih drugih procesih v telesu. Kako prepoznamo, če ščitnica ne deluje pravilno?

Težave s ščitnico se najpogosteje pojavijo pri ženskah, vendar so možne tudi pri moških.

K težavam so še posebej podvrženi:

  • ljudje z družinsko anamnezo ščitnice;
  • posamezniki, ki uživajo zdravila ali prehranska dopolnila z visoko vsebnostjo joda;
  • ljudje z nekaterimi avtoimunskimi boleznimi (sladkorna bolezen, revmatoidni artritis, lupus...).
Simptomi težav s ščitnico

Ker ima ščitnica pomembno vlogo pri številnih procesih v telesu, lahko opazimo različne simptome, ki sprva delujejo popolnoma nepovezani.

Najpogosteje se pojavijo naslednji simptomi:

  • Počasno ali hitro bitje srca;
  • Nepojasnjeno hujšanje ali povišanje telesne mase;
  • Oteženo prenašanje vročine ali mraza;
  • Neredne menstruacije;
  • Depresija ali anksioznost.
  • Kdaj posumiti na težave s ščitnico?

Omenjeni simptomi lahko nakazujejo na težave s ščitnico, lahko pa so tudi vzrok drugih zdravstvenih stanj. Da bi zadevi prišli do dna, je pomembno, da se posvetujete z zdravnikom, ki vas bo po potrebi napotil na nadaljne preiskave.

Najpogosteje zdravnik najprej opravi ultrazvok ščitnice, nato pa vas po potrebi napoti tudi na laboratorijske preiskave. Če tudi to ni dovolj, vas lahko napoti še na kakšen drug pregled, ki ga izbere glede na vaše individualno stanje.

Poznamo štiri glavne težave ščitnice:
  1. Hipertiroidizem (povečano delovanje ščitnice): privede do pospešene prebave, pospešenega srčnega utripa, nepojasnjenega hujšanja, čezmernega potenja in nespečnosti.
  2. Hipotiroidizem (zmanjšano delovanje ščitnice): najpogostejši simptomi so upočasnjena prebava, upočasnjen srčni utrip, nepojasnjeno pridobivanje telesne teže, lomljenje nohtov, izpadanje las, utrujenost in nižji libido.
  3. Rak ščitnice: precej ozdravljiva oblika rakavega obolenja, a je zgodnje prepoznavanje ključno za bolj uspešno zdravljenje. Med prvimi znaki prištevamo povečano bezgavko na vratu, spremembe glasu ter težave s požiranjem ali dihanjem. 
  4. Povečanje ščitnice: včasih pride preprosto do povečane ščitnice, kar je posledica različnih stanj: Gravesova bolezen, hashimoto, tiroiditis, pomanjkanje joda ter druge težave.

Zdravljenje težav ščitnice je predpisano in prilagojeno glede na vaše individualno stanje, določa pa ga strokovnjak. V določenih primerih je smiselna tudi kirurška odstranitev enega dela ali celotne ščitnice.

Da povečamo možnost uspešnega zdravljenja je pomembno, da opazujemo svoje telo in se ob pojavu nenavadnih simptomov posvetujemo z zdravnikom. Preventivno pa za zdravje ščitnice lahko poskrbimo tako, da v svojo prehrano dodamo zadostno količino joda. Slednjega najlažje dobimo tako, da uporabljamo jodirano sol.

Viri:
n1info.hr
onko-i.si

Odkrijte še recept za slasten paradižnikov čips:

Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"