Kako preprečiti bolečine v hrbtu? Fizioterapevt razkriva 8 ključnih napotkov

9. 11. 2024
Deli
Kako preprečiti bolečine v hrbtu? Fizioterapevt razkriva 8 ključnih napotkov (foto: Profimedia)
Profimedia

Bolečine v hrbtu so pogosta težave, s katero se vsaj enkrat v življenju sooči od 60 do 80 odstotkov odraslih ljudi. 

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije se s kroničnimi bolečinami v hrbtu spopada skoraj milijarda ljudi. Kljub temu pa marsikdo ne ve, kaj je za hrbtenico dobro in česa se je smiselno izogibati.

Fizioterapevt in specialist manualne terapije, Srđan Anđelkov poudarja, da bolečine v hrbtu niso rezervirane le za starejše, temveč se z njimi sooča vse več mladih ljudi. Vzroki so različni, od slabe drže, premalo telesne aktivnosti in prekomernega sedenja. V nadaljevanju lahko preverite nekaj njegovih nasvetov, kako preventivno poskrbeti za hrbtenico.

Ne spreglejte:

Napotki pomočjo katerih lahko preprečite bolečine v hrbtu

1. Pravilno sedenje

Prvo na seznamu je pravilno sedenje, kar pomeni, da sedite z vzravnanim hrbtom in nogami na tleh. Poskrbite tudi za to, da je stol prilagojen vaši višini in ima oporo za križ.

2. Redna telesna aktivnost

Telesna aktivnost ni dobra le za splošno zdravje in dobro počutje, temveč z vadbo hkrati krepimo mišice trupa, hrbta in trebuha, ki podpirajo hrbtenico. Primerne vaje za preventivno s katero je mogoče preprečiti bolečine v hrbtenici so med drugim pilates, joga, raztezne vaje in plavanje.

Telesno aktivna ženska v naravi.
Profimedia

3. Odmori med delom

Med delom si ne pozabite privoščiti vmesnih odmorov, vsakih 30 do 60 minut, še zlasti, če dolgo sedite. Ob tem vam lahko pridejo v poštev raztezne vaje in lahkotna hoja, ki bo pomagala razbremeniti hrbtenico.

4. Pravilen položaj pri spanju

V kolikor spite na hrbtu ali boku, bodite pozorni, da imate kakovostno vzmetnico, ki zagotavlja dobro oporo. Ob spanju na boku med kolena položite blazino, da bo hrbtenica pravilno poravnana.

5. Pravilen način dvigovanja bremen

Pri dvigovanju težkih predmetov ne obremenjujte hrbta, težo prenesite tako, da pokrčite kolena. Če na primer uporabljate utež, jo držite blizu telesa in dvignite z močjo nog ter s tem zaščitite spodnji del hrbta.

6. Kakovostna obutev

Tudi kakovostna obutev je pomembna, saj je mogoče z dobro oporo za stopala zmanjšati pritisk na hrbtenico, še zlasti ob dolgotrajni hoji ali stoječem položaju.

7. Prilagoditev delovnega prostora

V izogib težavam s hrbtenico lahko pripomore tudi ergonomsko prilagojeno delovno mesto. Zaslon računalnika naj bo v višini oči, tipkovnica pa v višini komolcev, kar pripomore k dobremu položaju telesa.  

Ženska sedi pred računalnikom in se drži za boleč hrbet.

Bolečine v hrbtu so pogosta težave, s katero se vsaj enkrat v življenju sooči od 60 do 80 odstotkov odraslih ljudi.

Profimedia

8. Omejite uporabo mobilnega telefona in elektronskih naprav

Dolgotrajna uporaba telefonov in drugih elektronskih naprav ni nedolžna, saj lahko povzroči bolečine v vratu in ramenih. Naprave ob uporabi držite v višini oči in si med uporabo večkrat privoščite odmore.

Kdaj boleč hrbet nakazuje na resno težavo?

V nekaterih primerih so bolečine v hrbtenici znak resnejše težave ob kateri je potrebno poiskati zdravniško pomoč. Fizioterapevt pravi, da bodite pozorni na naslednje simptome:

  • Nenehne ali hude bolečine v hrbtu, ki ne popustijo niti po počitku ali lahkotnih razteznih vajah.
  • Mravljinčenje ali izguba občutka v rokah, nogah ali stopalih, ki je lahko znak poškodbe živcev.
  • Nenadna izguba moči v rokah ali nogah, težavno gibanje in vztrajen občutek šibkosti.  
  • Bolečina, ki se širi po nogi navzdol (išias) lahko nakazuje na težave z živci ali pritisk na spodnji del hrbtenice.
  • Težave z nadzorovanjem mehurja ali črevesja, kar so tudi simptomi, ki kažejo na resne probleme in zahtevajo takojšnjo zdravniško pomoč.

Anđelkov še poudarja, da je pomembno skrbeti za zdravje hrbtenice in da lahko z zdravimi navadami ter upoštevanjem opozorilnih znakov, dolgoročno izboljšate kakovost življenja. 

Vir: zdravlje.kurir.rs

Novo na Metroplay:  Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec