Katerih vitaminov nikoli ne smete vzeti na prazen želodec? To so posledice, ki se jim želite izogniti

3. 3. 2024
Deli
Katerih vitaminov nikoli ne smete vzeti na prazen želodec? To so posledice, ki se jim želite izogniti (foto: Profimedia)
Profimedia

Ko jemljete veliko količino vitaminov in različnih dodatkov, je včasih težko vedeti, kdaj je najboljši čas zanje.

 

Strokovnjaki pravijo, da je treba jemanje vitaminov in dodatkov uskladiti glede na njihove učinke.

Vendar pa je jemanje dodatkov na prazen želodec lahko velika napaka, s posledicami, ki segajo od razdraženega želodca do omejevanja učinkovitosti dodatka. Vseh dodatkov ne smete jemati s hrano.

Ne spreglejte: 

Veliko ljudi skrbi čas jemanja prehranskih dopolnil. Najprej morate vedeti, da je najboljši čas za jemanje vitaminov takrat, ko je absorpcija v telesu največja. 

Najboljši čas za jemanje vitaminov je v resnici odvisen od vrste vitamina, ki ga jemljete. Nekatere vitamine je treba za največjo absorpcijo vzeti zjutraj. Druge, zlasti tiste, ki spodbujajo sprostitev, je najbolje vzeti pred spanjem.

Bi Musk lahko prevzel TikTok? Trump ne bi imel nič proti

Jemanje dodatkov na prazen želodec - čemu se je treba izogniti

Multivitamini

Obstajata dva dobra razloga, da multivitaminov ne jemljete na prazen želodec. Za začetek, vaše telo bolje absorbira nekatere posamezne vitamine v tej tableti, če jo vzamete s hrano kot brez nje.

Poleg tega jemanje multivitaminov, ko niste jedli, pogosto povzroči razdražen želodec. WebMD priporoča, da multivitamin vzamete ob katerem koli obroku, ki vam je ljubši - ob zajtrku, kosilu ali večerji.

Probiotiki

Probiotiki so sestavljeni iz bakterij in kvasovk, ki so dobre za vaše telo in pomagajo ohranjati zdravje.

Najbolje je, da probiotike zaužijete malo pred obrokom ali med njim. Tako boste zmanjšali možnost, da bi želodčna kislina uničila probiotike.

Selen

Nekateri ljudje jemljejo selen, da bi zmanjšali vnetje ščitnice, spodbudili zdravje kosti in prostate ter okrepili svoj imunski sistem.†

Strokovnjaki trdijo, da lahko jemanje selena s prigrizkom zmanjša tveganje za drisko in želodčne težave.

Kdaj jemati različne vitamine in minerale?

Vitamini, ki jih je najbolje zaužiti z obrokom

Vitamine, topne v maščobi, je najbolje zaužiti z obroki ali prigrizki, ki vsebujejo zdrave maščobe, kot so avokado, olivno olje ali jajčni rumenjaki. V maščobi topni vitamini so: vitamin D, vitamin E, vitamin A in vitamin K.

Uživanje teh vitaminov s hrano zagotavlja optimalno sproščanje žolča in encimov trebušne slinavke v želodcu, ki so potrebni za absorpcijo v maščobi topnih vitaminov.

Magnezij in melatonin najbolje delujeta pred spanjem

Magnezij pomaga pri sprostitvi in ​​spanju, zato ga je najbolje zaužiti z večerjo, svetuje. Izogibajte pa se mu na prazen želodec, saj lahko zaradi odvajalnega učinka povzroči prebavne težave, kot je driska. Melatonin spodbuja tudi spanec, zato ga je dobro zaužiti eno do dve uri pred spanjem.

Vodotopni vitamini in minerali so najbolj učinkoviti na tešče

Nekatere vitamine lahko jemljete brez hrane, saj so topni v vodi. Čeprav ni veliko vitaminov, ki bi jih lahko jemali na prazen želodec, vodotopni vitamini za optimalno absorpcijo potrebujejo vodo, zato hrana za absorpcijo ni potrebna. Med vodotopne vitamine spadajo vitamin C in celoten kompleks B: tiamin (B1), riboflavin (B2), niacin/niacinamid (B3), pantotenska kislina (B5), piridoksin (B6), folat (B9), kobalamin (B12) in biotin. V primeru vitamina C in vitaminov skupine B lahko zaužitje s praznim želodcem še vedno povzroči začasno slabost, zlasti pri vitaminih skupine B, tudi če absorpcija ni problematična.

Vodotopne vitamine in minerale je najbolje zaužiti zjutraj na prazen želodec, da jih telo lažje absorbira in presnavlja. Za lažjo absorpcijo jih je priporočljivo piti s kozarcem vode.

Preveliko odmerjanje vitaminov se pojavi, ko v daljšem časovnem obdobju zaužijete veliko več vitaminov od priporočenega dnevnega odmerka.

Železo priporočamo na prazen želodec

Primerno je tudi jemanje železa na tešče, vendar pazite, da hkrati ne uživate mlečnih izdelkov, saj lahko blokirajo absorpcijo železa.

Prav tako je dobro kombinirati železo z vitaminom C, saj vitamin C pomaga telesu učinkoviteje absorbirati železo. 

Preberite še: Kuhar opozarja: TAKO bi morali pravilno skuhati riž!