Dopoldne v službi, popoldne doma - družina, opravki, nakupi... In vsak večer še čas za rekreacijo. Ja, vsak dan pridno telovadite, ko pridete domov, hitro nekaj prigriznete, še prej pa z mrzlo pijačo pogasite žejo in na koncu počasi grizljate ledeno kocko, ki je ostala v kozarcu. Ali ob vsem tem kdaj pomislite na svoje zobe?
Je že res, da telovadba ne bo škodila zobem (razen, če si jih seveda drugače ne poškodujete), vendar lahko navade, takšne 'mimo grede', na dolgi rok pustijo resne posledice na vaših zobeh.
Sladkor
Sladkor je sovražnik št. 1. Prečiščeni sladkor oziroma saharoza je za naše telo škodljiv že zato, ker so mu med proizvodnjo odvzeti vsi vitamini in minerali. Telesu ne daje ničesar drugega kot le prazne kalorije. In težave z zobmi.
S sladkorjem, ki ostaja na naših zobeh, se hranijo bakterije, ki v ustih proizvajajo kislino, ta pa pridno razjeda zobno sklenino.
Izogibajte se torej sladkorju, če je le mogoče. In skrbite za redno ščetkanje zob. A nikar pred obrokom, saj s tem postane površina zoba dovzetnejša za kislinsko poškodbo. Tudi takoj po obroku ni priporočljivo. Počakajte nekaj minut, nato pa zobe temeljito umijte.
Pijača
Gazirane pijače (lahke, brez sladkorja ali ne) so prav tako nevarne za zobe. Ko pijete, se vaši zobje tako rekoč kopajo v kislem okolju, ki razjeda zobno sklenino.
In sokovi, ki so jim dodani sladkorji? No, to zgodbo že poznate.
Tudi alkohol, pa čeprav le kozarec vina, vsebuje kislino, zaradi katere se lahko poslovite od belih biserov. Poleg tega alkohol izsuši usta, torej zmanjša proizvajanje sline, ta pa ima zelo pomembno vlogo pri odstranjevanju oblog in bakterij.
Kaj pa drugi 'škodljivci'?
- Odpiranje steklenic, plastičnih zavojev in odstranjevanje etiket iz oblek. Vaši zobje niso orodje, zato tega nikar ne počnite.
- Kajenje in žvečenja tobaka, zaradi česar zobje porumenijo.
- Zdravila, predvsem tista katerih stranski učinki so žeja in suha usta.
- Šport. Kjer je večja nevarnost za poškodbe zob, uporabljajte ščitnike.
- Zobe lahko poškodujemo tudi med spanjem - bruksizem.
- Pri majhnih otrocih lahko povzroči resne in trajne težave sesanje palca.
- Grobo ščetkanje.
- Stres. Veliko ljudi namreč v stresnih trenutkih čisto nevede stiska zobe.
- Grizljanje ledu, žvečenje svinčnika, grizenje nohtov...
Ko boste poskrbeli za bel nasmeh, mimogrede poskrbite še za svež dah. Kako to naredite z naravnimi sredstvi, si preberite TUKAJ.