Ne ignorirajte jih: 6 znakov, ki lahko pomenijo težave s plodnostjo

31. 8. 2023
Deli
Ne ignorirajte jih: 6 znakov, ki lahko pomenijo težave s plodnostjo (foto: Profimedia)
Profimedia

Z neplodnostjo se sooča okrog 10-15 odstotkov parov po svetu. Za Slovenijo natančnega podatka sicer ni znanega, toda ocenjuje se, da bi se z neplodnostjo naj srečeval vsak sedmi par.

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je neplodnost opredeljena kot nezmožnost zanositve po vsaj enem letu rednih nezaščitenih spolnih odnosov. Nekateri strokovnjaki razloge za nezmožnost zanositve po 6 mesecih pri ženskah, starejših od 35 let, sicer pripisujejo tudi drugim vzrokom. Toda, če se soočate s težavami, ki jih z vami delimo v nadaljevanju, so le-te morda vzrok, da ne morete zanositi.    

Kateri znaki lahko kažejo na težave s plodnostjo?

Izostanek menstruacije  

»Odsotnost menstruacije pomeni, da ženska nima ovulacije in ima malo možnosti, da bi zanosila brez pomoči,« pravi Lorna Marshall, reproduktivna endokrinologinja. Izostanek menstruacije lahko traja nekaj mesecev, če ste predhodno jemali kontracepcijo in ste jo opustili. V tem času se telo prilagodi in ponovno začne ovulirati. Če pa menstruacije po treh mesecih ne dobite, se posvetujte s strokovnjakom.

Neredne menstruacije

Če imate težave z nerednimi menstruacijami, morda nikoli ne boste vedeli, kdaj in če boste ovulirali. »Cikli, ki se pojavljajo občasno, kažejo na osnovno motnjo, povezano z ovulacijo, zaradi česar je lahko spočetje zelo zahtevno,« pravi Sheeva Talebian, reproduktivna endokrinologinja pri Parents.

Čeprav so vzroki za neredne menstruacije lahko različni, so nekateri lahko podobni kot pri popolni izostanku menstruacije in sicer: sindrom policističnih jajčnikov, motnje ščitnice ali pa tudi vzrok, ki ga lahko povzročita endometrioza ali zgodnja odpoved jajčnikov.  

Krvavitve izven menstruacije

Krvavite lahko le, ko imate menstruacijo. »Prekinitev med ciklusi ali po spolnem odnosu lahko kaže na maternični polip ali fibroid ali na cervikalno lezijo,« pravi dr. Talebian. Poleg nosečniških težav bi se moral ginekolog prepričati, da ti simptomi ne kažejo na kaj resnejšega.  

Zelo obilne menstruacije

Neobičajno obilne menstruacije so v primeru da: uporabljate več kot en vložek ali tampon vsako uro, če opazite zelo velike krvne strdke ali če krvavite več kot sedem dni. To je lahko znak materničnih fibroidov. Močne menstruacije so povezane tudi z nekaterimi motnjami krvavitve ali endokrinimi nepravilnostmi. 

Bolečine v medenici  

Če imate hude krče, bolečine med ciklusom ali nelagodje po seksu, vam lahko diagnosticirajo endometriozo. Pri endometriozi se tkivo, ki bi moralo obložiti maternično votlino, nahaja zunaj maternice v medenici.

Endometrioza lahko povzroči brazgotinjenje medeničnih struktur, zmanjšano plodnost in poveča tveganje za zunajmaternično nosečnost. Poleg tega zmanjša zalogo ženskih jajčec. Če pa imate bolečine v medenici z vročino in nenormalnim izcedkom, je to lahko znak okužbe, ki lahko povzroči tudi brazgotinjenje, če je ne zdravite.  

Kratki menstrualni cikli in rahle krvavitve

Če so vaši menstrualni cikli vedno krajši od 18 dni, morda nimate ovulacije ali ne proizvajate dovolj progesterona za vzdrževanje nosečnosti, če do nje pride. Če opazite katerega od zgoraj naštetih simptomov, obiščite svojega ginekologa, da se ugotovi kaj vpliva na plodnost in se pozdravi osnovna težava. 

Vir: miss7mama.24sata.hr

Morda bi vas zanimalo tudi:

Ana Zrimšek o prehrani žensk

V epizodi Aktivni podkasta je z nami Ana Zrimšek, strokovnjakinja na področju prehrane žensk v obdobjih zanositve, nosečnosti in po porodu. Zaupala nam je vse, kar moramo vedeti o prehrani v omenjenih obdobjih.

Kaj lahko storimo, če je do nosečnosti prišlo nenačrtovano in zaradi tega prej nismo poskrbeli za ustrezen življenjski slog? Kako lahko omilimo nosečniško slabost? Zakaj nastane nosečniški diabetes? Lahko ustrezna prehrana poskrbi za lažji porod? Kaj je še posebej pomembno v času po porodu? Vse to in še več v novi epizodi Aktivni podkasta.

Epizodi prisluhnite tukaj:

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek