Pomoč pri ženskih težavah

18. 1. 2011
Deli

Dandanes so pri ženskah težave pogostejše kot kadar koli prej. Hude bolečine med menstruacijo, hormonske motnje in okužbe lahko moderna medicina hitro omili. Če ne pozdravimo vzroka, se bodo težave hitro spet pojavile.

Medtem so moderni ginekologi spoznali, da določene zdravilne metode smiselno dopolnjujejo klasično medicino in da operacije pogosto zato niso potrebne.

Nobenih bolečin med menstruacijo

Skoraj vsaka ženska trpi občasno ali redno zaradi težav med menstruacijo. Krčevite bolečine (dismenoreja) najpogosteje nastanejo v sredini spodnjega dela trebuha in so – odvisno od lege maternice – pogosto povezane z bolečinami v križu.

Takojšnja pomoč: Najboljša prva pomoč sta seveda počitek in prijetna toplota. Poleg tega lahko uporabite še termofor, grelno blazino ali blazino, napolnjeno s senenim drobirjem.

Koristno: Večkrat na dan vtrite v kožo na spodnjemdelu trebuha oljno raztopino, sestavljeno iz desetih kapljic olja melise in olja evkaliptusa. To omili bolečine in pospeši prekrvavitev. Pomagal vam bo tudi poseben čaj iz mešanice enakih delov gosje trave, poprove mete, melise in korenine baldrijana. Pijte trikrat na dna po eno skodelico čaja.

Zaščita, preprečitev: Pred menstruacijo omejite pitje tekočin in soli, ki vežejo tekočine. Manj bo tekočine v telesu, manjše bodo bolečine. Za odvajanje vode iz telesa pomaga tudi čajna mešanica iz peteršilja, kopriv in kislice (lekarna).

Poleg tega ima pomembno vlogo proti krčem tudi sprostitev (kot je joga) in izvleček rastline svetilke (Cimicifuga racemosa) za hormonsko umiritev.

Zaviranje okužb v sečnih poteh

Vsaka druga ženska ima vsaj enkrat v življenju okužbo sečnih poti. Pri vsaki sedmi ženski zdravnik vsaj enkrat letno postavi diagnozo cistitis (vnetje mehurja). Vzrok temu je oslabljen imunski sistem.

Posledica: bakterije E. coli se lahko naselijo v mehurju in povzročijo nadležno vnetje.

Takojšnja pomoč: Po obisku pri zdravniku sta toplota in počitek najpomembnejša za zdravljenje. Poleg tega morate veliko piti, da boste izprali bakterije iz mehurja.

Zelo priporočajo: Dnevno 400 ml soka ali sirupa iz brusnic. Vsebujeta tanine, ki ustavljajo razmnoževanje klic.

Koristno: Poleg zdravljenja, ki ga je predpisal zdravnik – največkrat antibiotike – si lahko pomagate še z obkladki. Trikrat na dan za eno uro na mehur položite obkladek s kamilicami. Tudi kopeli z dodatkom sivkinega olja ali velike preslice omilijo tegobe.

Zaščita: Ker je pogosto vzrok vnetja mehurja prehlad, pazite, da boste imeli tople noge. Dvakrat letno opravite kuro s čajem za mehur in ledvica (lekarna).

Hitro prepoznavanje intimnih okužb

Največkrat nenevarne glivice povzročijo vnetja intimnega področja. Kljub temu velja: Če po petih dneh ni izboljšanja ali dobite vročino, hitro k zdravniku.

Takojšnja pomoč: Mlečnokisle bakterije v biojogurtu zvišujejo telesu lastno obrambo. 20 ml veliko plastično brizgalko napolnite s tekočim jogurtom in to izpraznite globoko v nožnico. Pozneje vam lahko zdravnik tudi predpiše te bakterije v preparatih (na primer vagisan, doderlein med. )

Koristno: Za podporo zdravljenju lahko dodate kopel z zdravilnimi zelišči, kot so denimo kamilice in žajbelj. Tudi homeopatski preparati (na primer sulfur) dodatno povečujejo obrambne sposobnosti.

Zaščita: Pri kroničnem iztoku jejte manj sladkorja in kruha, izogibajte se sadju in sadnim sokovom. Jemljite veliko vitaminov, zlasti B6.

Pomoč pri vnetju jajčnikov

Pogosto se začne z enostranskimi, nato obojestranskimi bolečinami v trebuhu. Povzročitelji so pretežno bakterije coli iz črevesja ali klamidije.

Takojšnja pomoč: Takoj pojdite v posteljo. Najbolj pri tej nevšečnosti pomaga toplota. Če se bolečine poslabšajo, imate najverjetneje resno akutno vnetje. Takoj pojdite k zdravniku.

Koristno: Za pomiritev in ublažitev bolečin večkrat na dan položite na trebuh toplo blazino s senenim drobirjem. Pomaga tudi čaj iz rmana: jedilno žlico rmana prelijte s skodelico vroče vode. Čez približno deset minut odcedite, pijte večkrat na dan po eno skodelico. Vsak dan natrite kožo na trebuhu z majaronovim ali rožmarinovim oljem. Tako dospe toplota v globino in vnetje lahko izzveni.

Zaščita: Za okrepitev imunskega sistema jejte vitamine. Jejte hrano, ki vsebuje veliko balastnih snovi. To vas zaščiti pred zaprtjem in zmanjša tudi neprijeten pritisk na jajčnike.

Pomembno: pregled pri ginekologu

Na začetku vsakega ginekološkega pregleda se morate s svojim ginekologom izčrpno pogovoriti. Kajti tudi konflikti v partnerstvu ali spolne težave lahko povzročijo ginekološke bolezni.

 

  • Preiskava nožnice je vedno sestavljena iz pregleda s tipanjem in preiskave z ogledalcem(spekulom), s katerim zdravnik nežno razpre stene nožnice. Tako lahko pregleda stene nožnice, ustje maternice in išče iztok.
  • Brise lahko odvzamejo iz materničnega ustja in vratu. S to preiskavo lahko zdravnik spozna tako virusne infekcije kot tudi predstopnje raka.
  • Za preiskavo urina potrebuje zdravnik urin tako imenovanega 'srednjega curka'. Prvi urin, ki izpere sečnico, zavržemo. Šele nato spustimo urin v sterilno posodico za preiskave.
  • Za natančnejšo analizo v laboratoriju pregledajo bris, vzorec krvi ali urina. Na podlagi tega tam lahko točno določijo povzročitelja bolezni.

 

Zdravnik pa lahko nato na podlagi tega ciljno določi ustrezno zdravilo. Na začetku vsakega ginekološkega pregleda se morate s svojim ginekologom izčrpno pogovoriti. Kajti tudi konflikti v partnerstvu ali spolne težave lahko povzročijo ginekološke bolezni.

Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"