Ne ignorirajte jih: to je 9 simptomov, da vaša ščitnica ne deluje pravilno

13. 8. 2024
Deli
Ščitnica je majhna žleza v obliki metulja, ki se nahaja na vratu. (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Ščitnica je majhna žleza v obliki metulja, ki se nahaja na vratu. 

Kljub majhnosti ima pomembno vlogo pri splošnem zdravju, predvsem pri uravnavnaju presnove, nastanku zadostne energije in hormonskem ravnovesju. Ščitnica lahko deluje prekomerno (hipertiroidizem) ali na drugi strani premalo (hipotiroidizem).  

Ne spreglejte:

Pokazatelji, ki kažejo, da je ščitnica v neravnovesju

Motnje delovanje ščitnice se pokažejo z vsakodnevnimi težavami, ki se jih lahko zlahka zamenja za kakšno drugo zdravstveno težavo. Opažanje opozorilnih znakov morebitnih težav s ščitnico je bistvenega pomena za pravočasno ukrepanje in zdravljenje. Nepravilno delovanje ščitnice lahko sicer nakazujejo nekateri pogosti  znaki, ki jih predstavljamo v nadaljevanju.  

1. Nepojasnjeno pridobivanje telesne teže

Nenadne spremembe v telesni teži brez spremembe prehrane in telesne vadbe, so lahko eden izmed zgodnjih pokazateljev hipotiroidizma. Zmanjšana raven ščitničnih hormonov namreč upočasnjuje metabolizem, kar posledično pripomore k skladiščenju telesne maščobe.  

2. Boleči sklepi in oslabljenost mišic

Posledica nizke ravni ščitničnega hormona je zmanjšana mišična moč ter bolečina in okorelost sklepov, kar so opozorilni znaki, zaradi katerih se je smiselno pogovoriti s svojim zdravnikom.

3. Kronična utrujenost

Če pri sebi opažate, da se tekom dneva neprestano soočate z zaspanostjo in izčrpanostjo, ki sicer nista posledica prenatrpanega urnika in dela, je lahko razlog nepravilno delujoča ščitnica. V tem primeru se izčrpanost kaže kot posledica nizke ravni ščitničnih hormonov, ki upočasnijo presnovo in zmanjšajo energijo.   

Utrujena in neprespana ženska sedi pred računalnikom
Profimedia

4. Kognitivne težave

Med znaki nepravilno delujoče ščitnice so lahko kognitivne težave, kot so težave s spominom, koncentracijo, presojo in pogosto tudi z verbalnim izražanjem. Nekateri pokazatelji, so lahko podobni kognitivnim spremembam, ki jih opažajo pri demenci.  

5. Nihajoče razpoloženje

Nekateri pokazatelji hipotiroidizma so tudi subtilne narave. Med njimi so nihanje razpoloženje, razdražljivost, nenaden čustveni stres in depresija, ki jih je sicer mogoče pripisati psihološkim vzrokom, toda večkrat odražajo poslabšanje, ki ga je mogoče povezati s  premajhnim delovanjem ščitnice.   

6. Občutljivost na mraz

Hipotiroidizem lahko prispeva k znižanju telesne temperature, kar je posledica upočasnjenega metabolizma, zaradi česar osebo pogosto zebe. Če vas kljub normalnim temperaturam pogosto zebe, ni odveč pregled ščitnice.  

7. Redčenje las in suha koža

Krhki lasje in izpadanje ter suha, srbeča koža prav tako pogosto nakazujejo na hipotiroidizem, saj so lasni mešički in koža še zlasti  občutljivi na nizko raven ščitničnega hormona.  

8. Težave s prebavo  

Hipotiroidizem lahko upočasni prebavne procese, čemur sledi zaprtje. V kolikor se sicer prehranjujete z zdravo in uravnoteženo prehrano, redno hidrirate in imate tudi sicer aktiven življenjski slog, je za težave lahko krivo nepravilno delovanje ščitnice.  

9. Močne in boleče menstruacije

Prav tako motnje v delovanju ščitnice pogosto vplivajo na potek menstrualnega cikla. Ta se lahko podaljša, prisotne so močnejše krvavitve, bolečine in krči. Če pri sebi opažate znatne spremembe na področju menstrualnega cikla z drugimi simptomi, je to še en razlog več, da se posvetujete s svojim zdravnikom.   

Vir: www.kafe.rs

Bi jo uganili? TO je glavna skrivnost dolgoživosti (ni zdrava prehrana)

Novo na Metroplay: Ninna Kozorog prekinila molk | N1 podkast s Suzano Lovec