Pljuča opravljajo najbolj težaško delo. Obe pljučni krili se razmakneta 25. 000-krat na dan in telo tako 24 ur na dan oskrbujeta s kisikom. Dejstvo je, da je skoraj vsak deseti primer smrti povezan z obolenjem tega življenjsko pomembnega organa. Predstavljamo vam nekaj novic o novih terapijah in boljši samopomoči.
Pljučnica – mučen je vsak vdih
Velja za najpogostejšo infekcijsko bolezen, ki se lahko konča s smrtjo. Povzročitelji – največkrat pnevmokoki – napadejo tkivo in sprožijo usodno vnetje. Bronhialna sluznica oteče, čistilne migetalke se 'zradirajo' in kopiči se voda. Vsak vdih je prav mučen.
Terapija: Zdravnik skoraj vedno predpiše antibiotike. Za bolj učinkovitega kot dosedanja zdravila se je izkazal moxifloxacin. Z modernimi antibiotiki bi se lahko število smrtnih primerov prepolovilo.
Samopomoč: cepljenje! V Nemčiji vsem otrokom priporočajo cepljenje proti pnevmokokom. Cepili naj bi se tudi vsi starejši od 65 let, kronični bolniki in tisti, ki imajo oslabljen imunski sistem.
COPD – dolgoročno napade nežne pljučne mehurčke
Za kronično obstruktivno pljučno boleznijo (COPD – Chronic Obstructive Pulmonary Disease) se hkrati skrivata dve bolezni. Na eni strani gre za kronični bronhitis, za katerim boleha že skoraj vsak deseti odrasli, in zožitev dihalnih poti, ki vodi k vnetnim spremembam bronhijev. Druga bolezen pa je pljučni emfizem, nereverzibilno uničenje pljučnih mehurčkov zaradi bronhitičnega močnega dihanja.
Terapija: Za zmanjšanje dihalnega volumna in za blažitev simptomov lahko zdravnik predpiše sredstvo, ki razširja bronhije, jemati pa ga je potrebno le enkrat dnevno.
Samopomoč: Najboljša preventiva je izogibanje kajenju in redno gibanje. Pomaga tudi rastlinska snov soledum-cineol, ki jo najdemo v evkaliptusovih listih (dobite tudi v lekarni v obliki kapsul), ki olajša dihanje že po tednu dni.
Astma – napadi oteženega dihanja slabijo srce
Vedno več ljudi oboleva za napadi oteženega dihanja. Vzrok je preobčutljivost sluznice bronhijev. Ti otekajo zaradi cvetnega prahu, živalskih dlak in tudi zaradi dima. Pomembna je zgodnja diagnoza, ki lahko prepreči škodo na srcu. Opozorilni znaki so šumenje pri dihanju in nočni napadi kašlja.
Moderne terapije: Protivnetna zdravila, med drugim kortizonski aerosoli, skrbijo za preventivo. V nujnih primerih so na razpolago hitro delujoča zdravila, ki razširjajo bronhije. Nova učinkovina omalizumab (le na recept) pri hudih oblikah astme pomirja čezmerno aktiven imunski sistem.
Samopomoč: Telesna aktivnost, dihalne in sprostitvene vaje, kot je na primer joga, in posebne vaje za astmatične bolnike.
Rak na pljučih – tih morilec žensk
Strokovnjaki pravijo, da ženske vedno pogosteje preživijo raka dojk, vedno pogosteje pa umirajo za rakom na pljučih. Vzrok: kadi več mladih žensk kot moških. Nevarnost preži tudi na pasivne kadilce.
Terapija: Težava je zgodnja prepoznava bolezni. Kljub operaciji in kemoterapiji nadaljnjih pet let preživi le vsak deseti pacient z diagnosticiranim pljučnim rakom. Toda: zahvaljujoč ksenonski svetlobi lahko danes hitreje zaznamo spremembe tkiva. Upanje daje tudi učinkovina bevacizumab, ki izstrada tumor, tako da uniči njegovo ožilje.
Preventiva: V štirih od petih primerov je kajenje glavni vzrok za pljučnega raka. Torej je bolje prenehati.
Strokovnjaki svetujejo
Astma: kaj lahko storite sami
Izogibajte se povzročiteljem
Za približno 90 odstotkov astmatičnih primerov lahko vzroke najdemo v preobčutljivosti za cvetni prah, plesen, hišni prah, oreške ali živalsko dlako. Alergijski test pomaga pri odkritju povzročiteljev in zdravljenju bolezni.
Bodite aktivni
Vrhunski športniki vedo, da mirovanje le še poslabša astmo. Gibanje, na primer v okvirih športne terapije, krepi dihalno mišičevje. Preobčutljivost pljuč se zmanjša.
Pomoč naravnih sredstev
Pomembno je zgodnje odkritje
Trdovratno kašljanje je primer za zdravnika, saj se lahko za njim skriva pljučni rak. Na začetku nam ne povzroča prav nobenih težav in se ga pogosto odkrije dokaj pozno. Posledica: nastajanje metastaz.
Nova avtofluorescenčna diagnoza zviša možnosti za pravočasno odkritje tumorja.
V okvirih pljučnega odseva se bronhialna sluznica osvetli s svetlo ksenonsko svetlobo. Ker jo tumor slabše odbija kot zdravo tkivo, se vidno dvigne in se lahko tako odkrije in zdravi že v zgodnjem stadiju.
Moderni angiogenezni oviralci predstavljajo nov razred zdravil proti raku. Poskrbijo, da tumor ni oskrbljen s krvjo, ki je tako zelo potrebna za njegovo rast. Brez kisika in hranilnih snovi se ta nato skrči.
So vaša pljuča zdrava?
Odgovorite na naslednja vprašanja:
- 1. Ali se vam zgodi, da pogosteje kot štirikratletno kašljate dlje od dveh tednov?
- 2. Ali imate rumenkast, zelenkast ali rjavkast izpljunek?
- 3. Ste več kot dvakrat na leto močno prehlajeni ali trpite za bronhitisom?
- 4. Vam, ko se sprehajate z vrstniki, zmanjka sape?
- 5. Imate občutek, da se je v preteklih mesecih zmanjšala vaša storilnost?
Rezultat:
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?