Pravočasno prepoznavanje je ključno! Preverite, kako ugotovite, če imate krvni strdek.
Krvni strdki so precej pogost pojav, ki pa predstavlja veliko nevarnost za zdravje. Strdki lahko zamašijo ali popolnoma blokirajo krvne žile in tako onemogočajo pretok krvi v srce (srčni infarkt), pljuča (pljučna embolija), možgane (možganska kap) ali druge dele telesa.
Vsekakor je pomembno, da se ob sumu na pojav krvnega strdka čim prej posvetujemo z zdravnikom, ki nam bo pomagal ugotoviti, kaj se pravzaprav dogaja ter kako ukrepati.
Znaki krvnega strdka
Ker se strdki lahko pojavijo na različnih delih telesa, so si tudi simptomi lahko precej različni. Vseeno pa obstaja nekaj splošnih, precej pogostih znakov, na katere morate biti pozorni.
Oteklina
Ko strdek upočasni ali ustavi pretok krvi, lahko pride do otekanja določenih delov telesa. To se še posebej pogosto pojavi v primeru globoke venske tromboze na področju spodnjih okončin.
Spremembe na barvi kože
Če strdek zamaši vene na rokah ali nogah, so lahko ti deli telesa videti modrikasti ali rdečkasti. Tudi zaradi strdka v pljučih je vaša koža lahko modrikasta, bleda in vlažna.
Bolečina
Nenadna, močna bolečina v prsih lahko pomeni pljučno embolijo ali celo srčni infarkt. V splošnem pa je bolečina na določenih delih telesa lahko znak strdka - tam, kjer čutite bolečino, tam se strdek lahko nahaja.
Težave z dihanjem
Še en resen simptom, ki lahko nakazuje na strdek v pljučih ali srcu. Poleg oteženega dihanja lahko pride tudi do pospešenega srčnega utripa, potenja ali izgube zavesti.
Specifični znaki glede na del telesa
Obstajajo tudi določeni specifični znaki, ki se pojavljajo glede na del telesa, v katerem se strdek nahaja.
- Pljuča ali srce: strdek v pljučih ali srcu lahko pripelje do hitrega srčnega utripa, bolečine v prsih, izkašljevanje krvi in težav z dihanjem.
- Možgani: strdek v možganih lahko povzroči glavobole, zmedenost, napade, težave z govorom in šibkost, včasih le na eni strani telesa.
- Želodec: zamašene vene v želodcu je težje diagnosticirati, a jih lahko prepoznate zaradi krvavitev ali bolečin. Morda bruhate kri ali imate krvavo blato.
- Ledvice: krvne strdke v ledvicah je tudi precej težko opaziti. Lahko pride do krvi v urinu in manj pogoste potrebe po uriniranju, vendar ni nujno, da se izraziti simptomi pojavijo - sploh v začetku bolezni.
Kaj storiti, če sumite, da imate strdek?
Ob sumu na strdek se obvezno posvetujte z zdravnikom. Ta vas bo napotil na ustrezne preiskave in vam po potrebi predpisal zdravljenje.
V kolikor menite, da je prišlo do zapletov, kot so srčni infarkt, možganska kap ali pljučna embolija, je ključno, da si v čim krajšem času poiščete nujno medicinsko pomoč.
Nasveti za preprečevanje krvnih strdkov
Obstajajo načini, s katerimi lahko zmanjšate možnost za nastanek strdkov. Najpomembneje je, da vzdržujete zdravo telesno težo, skrbite za ustrezno prehrano, zadostno mero gibanja in nasploh zdrav življenjski slog.
Tukaj pa je še nekaj nasvetov, ki so vam lahko v pomoč:
- Izogibajte se dolgotrajnemu sedenju; zlasti po dolgem potovanju z letalom, po poškodbah ali po operacijah;
- Če v službi veliko sedite, vsaj enkrat na uro vstanite ter se za nekaj minut na hitro razgibajte;
- Razmislite o uporabi kompresijskih nogavic (pred uporabo se posvetujte s strokovnjakom);
- Z zdravnikom se posvetujte, ali je smiselno jemati zdravila proti strjevanju krvi.
Preverite tudi: Kako zmanjšati tveganje za nastanek krvnih strdkov?
Veliko lahko naredite že z ustreznim življenjskim slogom, v primeru kakršnega koli suma na težave pa se posvetujte s strokovnjakom.
Vir: n1info.hr
Bonus video: Kineziologinji o pravilnem gibanju
Razkrili sta, katere mišice imamo najpogosteje šibke in kako jih lahko okrepimo, kako prepoznamo, če pretiravamo z vadbo, katere znane "fitnes citate" moramo preslišati, na katere rdeče zastavice moramo biti pozorni pri izbiri ustrezne vadbe zase ter še veliko več.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?