Toplo ali hladno – kaj najbolj pomaga in kdaj?

1. 2. 2016
Deli
Toplo ali hladno – kaj najbolj pomaga in kdaj? (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Kaj je treba ohladiti takoj in kdaj je boljša rešitev termofor?

Zlato pravilo: pri akutnih vnetjih, rdečicah in (športnih) poškodbah pomaga hladno, kronične težave pa bolj blaži toplota.

Ste se udarili v glavo? Pomaga le eno: hitro led na mesto udarca, da ne nastane buška. Če vas boli trebuh, pa pomaga termofor. To vemo. Včasih pa smo vendarle v dilemi. Preberite, kaj bolj pomaga.

Prehlad

Ogrevanje je najboljše sredstvo proti prehladu. Najbolje se je potopiti v toplo kopel, se nato toplo obleči in si nadeti debele nogavice. Hladna stopala namreč še bolj oslabijo naše obrambne mehanizme.

Od znotraj nas lepo pogreje vroča kokošja juha. V njej so cink, ki spodbudi proces zdravljenja, veliko tekočine in eterična olja, ki sproščajo izločke in blažijo smrkanje. Pri zamašenem nosu in trdovratnem kašlju pomaga inhaliranje nad vročo vodno kopeljo.

Ni pa dobro obiskati savne, če ste prehlajeni. Ta namreč le še po nepotrebnem oslabi krvni obtok.

Vročina

Pri zdravih ljudeh je vročina samoozdravitveni znak – torej nekaj dobrega. Telo zviša temperaturo zaradi obrambnega mehanizma; če ta naraste na več kot 37 stopinj Celzija, imunski sistem deluje učinkoviteje in tako veliko virusov odmre že samih. Nobenega razloga za skrb torej.

Telesu lahko pri znojenju pomagate s toplimi kopelmi, vročim čajem ali bezgovim sokom.

Če po 48 urah ni izboljšanja ali pa temperatura zraste na več kot 40 stopinj Celzija, jo je treba zbiti, še posebej pri otrocih in starejših. Pomagajo tudi obkladki meč.

Pomembno: takoj ko 'žareča' koža ogreje obkladek, ga je treba zamenjati. Svetujemo tudi obisk pri zdravniku.

Zaprtje

Če je črevesje malce lenobno, pomagajo hladne sedalne kopeli. Če se ob tem pojavijo krči ali pa imate nenehno občutek, da morate na stranišče, vendar ne izločite ničesar, morate poskusiti nasprotno: pripravite si toplo sedalno kopel – ali pa si na trebuh položite termofor. Ta nežno pomiri razdraženo črevesje in spet normalizira prebavo.

Menstrualni krči

Tudi spodnjemu delu telesa dobro dene toplota, ki spodbudi prekrvavitev. Vendar ne smemo pretiravati, ker se lahko tudi opečemo. Za učinkovite so se izkazale blazine s senom, ki jih segrejemo do blagodejne temperature.

Glavoboli

Pri napetostnem glavobolu, ki pogosto nastopi po dolgotrajno usločenem 'okroglem hrbtu' zaradi sedenja pred računalnikom, pomagajo topli obkladki na tilniku.

Nožna kopel s prehodom od mlačne do vroče vode potisne dotok krvi v glavo in prispeva k želeni sprostitvi.

Pri migreni je drugače. Če nam neznosno kljuva v glavi, si je najbolje na tilnik položiti hladno kompreso. Hladen dražljaj skrči žile – trkanje pa popusti. Na čelo in sence si lahko tudi vtrete metino olje.

Preberite: 14 stavkov, ki jih raje ne recite osebi, ki se spopada z migrenami

Krvavitev iz nosa

Večinoma je nenevarna. Lahko kaže tudi na visok krvni pritisk. Če se to dogaja pogosto, obiščite zdravnika.

V akutnih primerih: glavo nagnite naprej, počakajte, da kri odteče in oslabi, potem pa za nekaj minut zatisnite nosnice. Krvavitev lahko hitro ublažite s hladnim obkladkom na tilniku.

Udarnine

Pri akutnih, topih poškodbah z udarninami je treba zmanjšati prekrvavitev. Toplota svežo udarnino samo še poslabša.

Težave z venami

Proti težkim, oteklim nogam pomaga oblivanje nog s hladno vodo. Vene se zožijo, kri pa lahko spet bolje steče.

Če imate akutne težave in poleg tega krčne žile, obiščite flebologa – in sicer kmalu! Morebiten poseg je prijetnejši pozimi kot pa v vročem poletju.

Bolečine hrbta

Pri bolečinah v križu in tilniku je pravo sredstvo toplota. Včasih vzroki tičijo tudi v napetosti mišic, pomanjkanju gibanja in napačni drži. Treba je spodbuditi prekrvavitev, da bodo v boleč predel telesa hranila in protitelesa prišla hitreje. Temperature okoli 40 stopinj Celzija naj bi bolečine hrbta blažile enako dobro kot tablete.

Zelo primerne so tudi tople kopeli (okoli 38 stopinj Celzija) z dodatkom arnike ali rožmarina, ki poskrbita za prekrvavitev mišic, blazinice s češnjevimi pečkami ali pa stari dobri termofor.

V lekarnah dobite tudi posebne obliže za hrbet – ti več ur skupaj oddajajo toploto na točno določeno mesto.

Več: Naravni načini lajšanja bolečin v hrbtu

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?