Vpliv pomanjkanja železa na vzdržljivost športnika

4. 2. 2010
Deli
Vpliv pomanjkanja železa na vzdržljivost športnika

Optimalna količina železa v telesu (Fe+) ima pomembno funkcijo pri transportu in izkoriščanju kisika. Precej športnikov ima zaradi različnih vzrokov pomanjkanje železa v telesu, kar negativno vpliva na vzdržljivost pri športnih aktivnostih.

Glavno skladišče železa je kostni mozeg. Razgradnjo rdečih krvnih telesc imenujemo hemoliza. Pomemben vzrok povečane hemolize pri športnikih je neprestano udarjanje stopala od tla, kar poškoduje rdeča krvna telesca neposredno v žilah stopala. Drugi vzrok je posledica povečane kislosti (acidoza) venozne krvi, ki odteka iz delujočih mišic. Nizki pH krvi je vzrok, da postane celična membrana posameznega eritrocita bolj krhka in lahko poči. Tretji vzrok velike izgube železa je znojenje, saj se nekaj železa izloči tudi skozi znoj.

Pomanjkanje železa vpliva negativno na vzdržljivost srčno-žilnega sistema, saj igra železo v hemoglobinu znotraj eritrocita pomembno vlogo pri prenosu kisika in ogljikovega dioksida med dihanjem. Če telesu kronično primanjkuje železa, tedaj lahko pride do zmanjšane proizvodnje in skupne količine eritrocitov v krvi, kar poslabša sposobnost transporta kisika po krvi.

Železo se nahaja tudi v posebnih encimih v mitohondrijih, kjer poteka cikel limonske kisline (krebsov cikel) in dihalna veriga, ki sta skupaj odgovorna za nadzorovano pretvorbo hranil v energijo. Več kot polovica encimov v krebsovem ciklu vsebuje železo. Tudi citohromi, ki prenašajo elektrone v dihalni verigi, vsebujejo železo kot pomembno sestavino. Tudi beljakovina mioglobin (nahaja se v mišicah) vsebuje železo kot pomemben gradbeni element in je nekakšen rezervoar kisika pri ponavljajočih šprintih.

Znak za ugotavljanje povečane hemolize so tudi nižje ravni haptoglobulina v serumu in zvišana raven hemosiderina v usedlini urina. Haptoglobulin se ob razpadu eritrocita spoji s prostim hemoglobinom in ga prenese v jetra ali vranico. Če je haptoglobulina premalo, se odvečni prosti hemoglobin izlije v urin in mu je usojeno, da se izloči (kri v urinu) ali pa ga vsrkajo ledvice, od koder se končno vrne v obtok. Toda ledvične celice se v normalnem postopku telesne obnove luščijo in zgubljeno železo - shranjeno v ledvičnih celicah kot del molekule, ki se imenuje hemosiderin - lahko najdemo v usedlini urina.

Robert Pal

Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"