Težave z nespečnostjo?

28. 12. 2011
Deli
Zakaj ženske ne morejo spati

Služba, gospodinjstvo, otroci – veliko ženskam že vsakdanje skrbi onemogočajo mirno spanje. Tudi druge težave lahko vplivajo nanj: hormonska nihanja, težave z dihanjem, nogami. Preberite nasvete strokovnjakov!

Pomoč, ko postanejo zvečer noge nemirne

Še danes gomazenja in mravljinčenja v nogah ne jemljejo resno, čeprav preprečuje spanje, a je bilo opisano že pred več kot 300 leti. Pa vendar se sindrom nemirnih nog (Restless Legs Syndrom - RLS) pojavlja enako pogosto kot migrena. Gomazenje in mravljinčenje se pojavita predvsem zvečer in pri mirovanju, po gibanju izgineta. Ko mirujemo, so dražljaji iz nog v možgane okrepljeni, namesto oslabljeni. Pomagajo nova zdravila!

Tema in hormonske spremembe

Možgani uravnavajo naše spanje. Češarika v temi izloča spalni hormon melatonin. Postanemo utrujeni. Zlasti jeseni, ko je dolgo temno, češarika izloča več melatonina, kar podre spalni ritem. Redno sprehajanje predvsem opoldne uravna delovanje češarike. Na spanje žensk vpliva tudi hormonsko nihanje v mesecu, zlasti v dneh pred menstruacijo in tudi po njej, ko slabo spimo. Pomagamo si lahko z rastlinskimi zdravili (cimicifuga racemosa, grozdnata svetilka). Dobite jih tudi v naših lekarnah.

Sodobne preiskave spanja – opravijo jih celo na domu

Dolgotrajne motnje spanja lahko vodijo v bolezni krvnega obtoka (npr. infarkt, možganska kap, visok krvni tlak) pa tudi v težke depresije. Zaradi kratkotrajnih (sekundnih) spanj je povečana nevarnost nesreč! Zato je pomembna zgodnja spoznava motenj spanja, kar izvajajo v posebnih ambulantah (pri nas na nevrološ kih oddelkih bolnišnic in kliniki na Golniku). Na sejmu MEDICA v Nemčiji so nedavno predstavili prenosni spalni laboratorij, ki ga bolnik lahko odnese domov. Med spanjem naprava posreduje podatke neposredno zdravniku. Možno je tudi pojavljanje apnoe v spanju: povešeno mišičje preprečuje dihanje in zmanjšuje oskrbo s kisikom. Pomaga posebna dihalna maska s kisikom, možna je tudi operativna poprava (otorinolaringologi).

Samopomoč z baldrijanom in podobnim

Tablete za spanje so dobre le za kratko zdravljenje, ne pa za dolgotrajno. Alternativno so na voljo tudi razni čaji in kapsule, v katerih so hmelj, melisa in pasijonka. Pomagajo tudi baldrijanove kapljice, ker vsebujejo lignane. Boljše bomo tudi spali, če ne bomo jedli tik pred spanjem, se odpovedali kavi in alkoholu, odstranili vire svetlobe in hrupa.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?