Rak ustne votline je lahko uničujoča bolezen, ki vpliva na kakovost življenja posameznika. V Sloveniji se te bolezni vsako leto odkrije približno 3 odstotke.
Predstavlja resno in potencialno življenjsko nevarno stanje, ki lahko nastane zaradi različnih dejavnikov.
Dejavniki, ki lahko prispevajo k razvoju raka v ustni votlini:
Kajenje
Uporaba tobaka, vključno s cigaretami, cigarami in tobakom za žvečenje, je glavni dejavnik tveganja za nastanek raka ustne votline. Kemikalije v tobaku so glavni krivce, saj poškodujejo celice v ustih in žrelu ter tako povečajo tveganje za nastanek raka.
Začimbe
V nekaterih začimbah, zlasti tistih, ki se uporabljajo v nekaterih vrstah kuhinje (na primer v indijski in jugovzhodnoazijski kuhinji), je povezano večje tveganje za nastanek raka ustne votline.
Človeški papiloma virus (HPV)
Raziskave kažejo, da je eden glavnih vzrokov za nastanek raka ustne votline tudi človeški papiloma virus (HPV). To tveganje je večje pri ljudeh, ki imajo več spolnih partnerjev, največje tveganje pa pri tem prinašajo oralni spolni odnosi.
Ostri zobje
Tveganje za nastanek raka v ustni votlini se nanaša tudi na zobe, ki so nazobčani ali zlomljeni, kar lahko draži notranjost ustne votline.
Pogosto pitje alkohola
Med dejavniki tveganja za natanek raka ustne votline sodi tudi prekomerno in pogosto pitje alkohola. Alkohol lahko poškoduje celice v ustih in žrelu ter oslabi imunski sistem, zato se telo težje bori proti rakavim tvorbam.
Pomembno je opozoriti, da se rak ne bo razvil pri vseh, ki so izpostavljeni tem dejavnikom. Z rednim pregledovanjem in zgodnjim odkrivanjem pa se lahko izboljša možnosti za uspešno zdravljenje in ozdravitev.
Kaj lahko storite preventivno?
Za zmanjšanje tveganja za nastanek raka ustne votline in vratu lahko sprejmete več ukrepov:
Izogibajte se tobaku in omejite uživanje alkohola. Tobak je glavni vzrok za nastanek raka ust in vratu, zato lahko z izogibanjem vsem oblikam, vključno s kajenjem in žvečenjem tobaka, znatno zmanjšate tveganje. Preventivno omejite tudi uživanje alkohola.
Izvajajte dobro ustno higieno in hodite redno na preglede k zobozdravniku. Z rednim ščetkanjem in nitkanjem lahko vzdržujete ustno higieno in zmanjšate rast bakterij. Prav tako lahko z rednimi zobozdravstvenimi pregledi odkrijete morebitne zgodnje znake raka ustne votline in vratu.
Uživajte zdravo prehrano. Pri preprečevanju tovrstnega rakavega obolenja doda svoje tudi prehrana, bogata s sadjem in zelenjavo, ki lahko pomaga zmanjšati tveganje za nastanek raka ustne votline in vratu.
Vir: mayoclinic.org
Preverite tudi Aktivni podkast:
V epizodi Aktivni podkasta je v naši družbi dr. Ana Debevc Prašnikar, specialistka interne medicine, ki že vrsto let raziskuje načine, s katerim lahko podaljšamo mladostno delovanje našega telesa.
Prisluhnite mu tukaj:
Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"