Zdrav življenjski slog ima marsikaj opraviti z obsegom pasu, vendar ni vedno vse v prehrani. Na debelost vplivajo tudi številni drugi dejavniki, ki se jih morda sploh ne zavedate. Preverite, kaj je poleg hamburgerja s krompirčkom še možni krivec za pridobivanje kilogramov.
Kaj se zgodi, ko se zredite?
Ob nenadnem povečanju teže vedno pomislimo na sladke sokove, sladice po vsakem obroku, vrečke čipsa ob filmu. To ni povsem narobe. Konec koncev se zredimo, kadar je vnos kalorij večji kot poraba le-teh. Če menite, da se vnos kalorij ni spremenil, se mora spremeniti poraba, torej potrebujete nekaj dodatne vadbe.
Vendar je pomembno tudi, kako vaše telo porabi energijo. Na to vpliva veliko dejavnikov.
Staranje
Staranje je zagotovljeno in se mu po naravni poti (tako kot davkom) ne moremo izogniti. Poleg sivih las lahko pričakujete nekaj dodatnih kilogramov, saj se vaša presnova upočasni. Takrat vas ujamejo vsi nočni prigrizki in nezdrava hrana, ki se ji v mladosti niste morali upreti. Ampak s tem se lahko spopadete.
Izguba mišične mase
Po 30. letu pričnemo izgubljati približno 1 % mišične mase na leto. Po 40. letu se proces odvija še hitreje. Če se torej prehranjujete enako, kot ste se pri 20. letih, lahko pridobite kakšen kilogram, saj ne porabite toliko energije kot v mladosti.
Zdravila
Sliši se nasprotujoče, saj so zdravila narejena zato, da nas ohranjajo zdrave. Na žalost je pridobivanje teže pogost stranski učinek mnogih zdravil. Največji krivci so antipsihotiki, ki se uporabljajo za zdravljenje duševnih bolezni.
Pomanjkanje spanja
Spanec je ključnega pomena za zdravje celotnega organizma in vpliva tudi na težo. Kadar ne spite dovolj, boste naslednji dan veliko bolj lačni, kot bi bili drugače. Pomanjkanje spanja na telo vpliva podobno kot staranje.
Morda imate hipotiroidizem
Čeprav ni tako pogost krivec, kot jo ljudje obtožujejo, je ščitnica lahko dejavnik za višjo številko na tehtnici. Ščitnica nadzoruje metabolizem, zato počasnejše delovanje (od običajnega) vpliva na težo. Ostali simptomi, ki kažejo na nepravilno delovanje ščitnice, so utrujenost, zaprtje, občutek šibkosti telesa, občutljivost na mraz in zabuhlost obraza.
Debelost v družini
Čeprav se trudite z zdravim življenjskim slogom, ste nagnjeni k debelosti lahko tudi genetsko. Če se je na primer mati po 25. letu pričela rediti in se enako dogaja vam, je razlog najverjetneje v genetiki. Redko, a včasih se zgodi, da je specifična genska mutacija kriva za vašo ne tako vitko linijo.
Preberite tudi:
- Aktivna vadba zahteva primerno prehrano in antioksidante!
- 13 živil, ki znižajo krvni tlak
- Terapevtske lastnosti planinarjenja
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?