Regrat sodi med najbolj priljubljene pomladanske zdravilne rastline, ki je uporaben tako v prehrani, kot tudi v zdravilnih sirupih, čajih in medu.
Zaradi svoje bogate vsebnosti številnih antioksidantov, med katerimi so tudi beta karoten in polifenoli, ter vitaminov in mineralov, se v zdravilne namene uporablja že tisočletja.
Ne spreglejte:
- Prestavljanje ure lahko vpliva na zdravje: še zlasti ga bodo občutile te 3 skupine ljudi
- Zeliščarka razkriva, na katerih mestih ne bi smeli nabirati regrata
- Regrat: pomočnik pri hujšanju
Vsestransko uporabno domače zdravilo
Regratov pripravek iz medu, vsebuje podobne lastnosti kot sam regrat, ki je v mnogih pogledih odličen za zdravje. Med njegovimi poglavitnimi sestavinami so vitamini A, C, K in E. V manjši meri ima tudi vitamin C.
Lahko je uporabno domače zdravilo, saj pomaga pri prebavnih težavah kot je diareja, pri kožnih težavah, izboljšanju krvne slike, pospeševanje celjenja ran in tudi pri krepitvi imunskega sistema.
Poleg tega, da pomaga pri dvigu imunosti, je učinkovita rešitev tudi pri težavah z jetri, ledvicami in mehurjem, proti gastritisu ter tudi pri prehladu in kašlju.
Regratov sirup
Učinkovita pomoč zoper prehlad in kašelj sta tako regratov med ali regratov sirup. Med nastane s pomočjo čebel, medtem, k regratov sirup lahko izdelamo sami.
Regratov sirup se izdeluje aprila in maja. Potrebno je nabrati:
- 400 g regratovih cvetov,
- priskrbeti 2 ekološki limoni,
- 1 liter vode in
- 2 kg sladkorja.
Postopek priprave
Naberite regrat na manj obleganem travniku in doma temeljito otresite cvetove, da iz njih padejo morebitne žuželke. Nato cvetove dajte v lonec in prelijte z enim litrom vode ter dodajte narezano limono.
Kuhajte približno 15 minut na majhni temperaturi. Nato pustite, da se pripravek nekoliko ohladi in ga precedite skozi cedilo ali gazo. Tekočino, ki ste jo precedili, zlijte nazaj v lonec, dodajte sladkor in nekaj limoninega soka ter ponovno zavrite. Med kuhanjem ves čas mešajte, da se sladkor povsem raztopi. Kuhajte toliko časa, da nastane zgoščen sirup.
Pustite, da se sirup nekoliko ohladi in ga v končnem koraku nalijte v čiste kozarce. Na vrh lahko dodajte nekaj limoninih kolobarjev in potem kozarce tesno zaprite. Regratov sirup hranite v temnem in hladnem prostoru. Priporočljivo ga je jemati trikrat na dan z leseno ali plastično žlico. Naj vam koristi.
Vir: n1info.hr
Preberite še: