K dolgi življenjski dobi pripomore tudi življenjski slog. Preverite, katere navade morate vpeljati v svoj vsakdan, da bi živeli dlje.
Včasih na življenjsko dobo nimamo vpliva, vendar v večini primerov lahko preventivno veliko naredimo sami za to, da bi živeli dlje.
Na portalu n1info.hr so objavili 9 navad, s katerimi lahko podaljšate svojo življenjsko dobo:
Telesna dejavnost: dolgotrajno sedenje lahko "skrajša" življenje. Sploh, če veliko sedite, vsaj enkrat na uro vstanite in se na hitro razgiajte, obenem pa poskrbite za aktivnosti, s katerimi pospešite svoj srčni utrip, okrepite mišice ter izboljšate mobilnost. Priporočljivo je, da ste tedensko aktivni vsaj 150 do 300 minut.
Čas z bližnjimi: izkazalo se je, da kakovostni odnosi lahko pripomorejo k bolj kakovostnemu in daljšemu življenju. Zato poskrbite, da preživite dovolj časa z bližnjimi in negujte svoje odnose.
Izogibanje jemanju drog: znano je, da droge neugodno vplivajo na zdravje in prispevajo k krajši življenjski dobi, zato se jim izogibajte.
Izogibanje kajenju: tudi kajenje lahko skrajša življenje za več let. Zaradi tega je dobro, da se izogibate kajenju, tudi pasivnemu.
Omejitev časa pred zasloni: prekomeren čas pred ekrani je povezan z neugodnimi posledicami na zdravje. S tem, ko omejite čas pred ekrani, lahko zmanjšate tveganje za težave, kot so debelost in bolezni srca - oboje pa je povezano tudi z življenjsko dobo.
Obvladovanje stresa: prekomerni stres lahko pripomore k številnim bolezenskim stanjem in krajšemu življenju. Poiščite načine, kako lahko obvladujete stres - meditacija, dihalne vaje, delo na sebi, sprehodi...
Zdrava prehrana: raznolika prehrana, ki vsebuje dovolj sadja, zelenjave, kakovostnih beljakovin, omega-3 maščobnih kislin in drugih pomembnih hranil, lahko bistveno podaljša življenje.
- Preberite si še: Recept za dolgo življenje: to v dnevu pojé 101-letni nevrolog
Izogibanje alkoholu: tudi prekomerno uživanje alkohola lahko prispeva k krajšemu življenju. Zato je dobro, da se alkoholu izogibate oziroma ga uživate v zmernih količinah.
Kakovosten spanec: strokovnjaki vse bolj poudarjajo, kako zelo pomembno vlogo igra kakovosten spanec. Zagotovite si dovolj ur spanca, poskrbite za ustrezen spalni ritem, pred samim spanjem pa umirite svoje telo in se izogibajte uporabi pametnih naprav.
Vir: n1info.hr
Bonus video: dr. Ana Debevc Prašnikar pojasnjuje vse, kar morate vedeti o vitalnosti in upočasnjevanju staranja telesa
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?