Pogosto sanjate o pokojnih osebah? Nevrologinja razkriva, kaj to pomeni

25. 2. 2024
Deli
Sanje predstavljajo pomemben element spominov in zdravljenja ob izgubi ljubljene osebe. (foto: Profimedia)
Profimedia

Izguba ljubljene osebe je travmatična izkušnja, ki ji na žalost nihče ne more povsem ubežati.

Po izgubi nastopi faza žalovanja in ob tem različna čustva in misli, ki imajo vpliv tudi na možgane. Tovrstrstno procesiranje lahko med drugim poteka tudi skozi sanje, v katerih se pogosto pričnejo pojavljati pokojni.

Nevrologinja Dr. Liza M. Shulman med drugim razkriva, zakaj spanec predstavlja pomemben dejavnik v obdobju žalovanja, s čemer se je sama srečala po izgubi svojega moža. 

Ne spreglejte:

Po moževi smrti je pričela o njem sanjati

Njen mož, dr. William Weiner, je bil ugleden nevrolog, specializiran za Parkinsonovo bolezen. Pri 66. letih je dobil diagnozo malignega tumorja z metastazami v več organih. Kljub intenzivni kemoterapiji in presaditvi matičnih celic je po več mesecev trajajočem boju umrl.  

Za Shulmanovo je to predstavljajo tragično izgubo življenjskega sopotnika in poslovnega partnerja, s katerim sta skupaj vodila kliniko. Že med njegovo boleznijo je pričela voditi dnevnik, v katerega je zapisovala svoje misli o izgubi.

Po moževi smrti, je Shulmanova pričela o njem sanjati. Vsake sanje so ji simbolično prinesle odgovore, hkrati pa je tudi razumela, kako se možgani odzivajo na izgubo in se z njo spopadajo.

Bolečina predstavlja odraz močnih nevronskih spominov

»Naše čustvene povezave, ne glede na to, kako intimne se nam zdijo, so posledica fizičnih procesov v možganih. Bolečina je odraz močnih nevronskih sledi spominov in potreb,« pojasnjuje nevrologinja.  

Dodaja, da se ponoči naše misli in doživetja prenašajo iz kratkoročnega v dolgoročni spomin. Med tem procesom se integrirajo s spomini, ki so že tam. »Ta reorganizacija novega s starim je tisto, iz česar so sestavljene sanje. Um poskuša integrirati nove izkušnje z že obstoječimi,« pravi nevrologinja.

Proces je lahko težaven in moten ob travmatičnih izkušnjah. Takrat lahko imajo možgani težave pri procesiranju, saj ne najdejo podobnih izkušenj. Pomanjkanje povezovanja novih in starih izkušenj povzroča tesnobo, ki je eno izmed najbolj pogostih čustvenih stanj v obdobju žalovanja.  

Sanje predstavljajo pomemben element spominov in zdravljenja

V raziskavah, opravljenih med ljudmi, ki doživljajo žalost ob izgubi ljubljene osebe, 60 odstotkov ljudi opisuje sanje o bližnjih kot prijetne, nekaterim pa so vznemirljive. Najbolj pogosto se dogodki v tovrstnih sanjah se nanašajo na to, da svoje ljubljene spet vidijo zdrave, vznemirljivejše so lahko, če se tema sanj nanaša na spomine v času bolezni in smrti.

Po mnenju nevrologinje sanje predstavljajo pomemben element spominov in zdravljenja. »Po izgubi je zelo pomemben zdrav spanec, saj sanje v fazi REM spodbujajo čustveno zdravljenje. Nasprotno je ob motnjah spanja, kot so nespečnost in nočne more, ki lahko proces zdravljenja blokirajo,« še dodaja nevrologinja. 

Vir: mondo.rs