Pri hujšanju raje uvajajte spremembe, ki bodo pripomogle k bolj zdravemu dnevu, kot da bi se držali striktne diete, ki jo boste kmalu opustili.
Ste se odločili, da boste do poletja povsem preoblikovali svojo postavo? No, naj vas zaustavimo že tukaj, saj v tako kratkem času na zdrav način ne boste naredili velike spremembe. Dajte si čas, bodite potrpežljivi sami s sabo in se vzljubite na poti do cilja.
Bolj kot velikanski koraki, ki jih naredite dnevno, vam bodo pomagale majhne spremembe, ki jih lahko uvedete v rutino, ko boste pripravljeni in osvojili prejšnjo zdravo navado.
Kaj vam torej lahko pomaga pri hujšanju?
Poleg posveta s trenerjem in strokovnjakom za prehrano, lahko sami ukrepate tudi tako:
Več zelenjave in sadja
Vedno je prostor, da v dan dodate več sadja in zelenjave. Verjetno tega ne jeste pri vsakem obroku? Potrudite se, da bo večkrat na krožniku in kakšen sadež vzemite s seboj na delo in po opravkih namesto čokolade.
Sadje in zelenjava sta bogat vir vlaknin, vitaminov in mineralov. Hkrati skrbita, da v telesu ni vnetij, zmanjšujeta tveganja za določene bolezni, skrbita za energijo in dobro počutje ...
Procesirana hrana
Naredite prostor sadju in zelenjavi, izločati pa začnite procesirano hrano. Ne dela vam nobene usluge, ravno nasprotno: povezujemo jo s povečanimi tveganji za bolezni, v telesu povzroča vnetja, po uživanju se potite in postanete zaspani. Ker je procesirane hrane veliko, se ji boste težko popolnoma odrekli, lahko pa postavite pravilo, da boste npr. pico ali kaj drugega naročili samo ob posebnih priložnostih, peciva pekli doma in podobno.
Ogljikovi hidrati
Ne, ogljikovim hidratom se ne rabite popolnoma odpovedati, saj so "gorivo", ki ga telo potrebuje za opravljanje vsakdanjih nalog, vadbo in vse, kar počnete čez dan. A pazite, kakšne hidrate uživate. Posezite po zelenjavi, semenih, celih živilih, sadju, oreščkih, gomoljih, stročnicah ...
Takšne hidrate telo predeluje dlje časa, zato se glukoza sprošča postopoma in ne boste doživeli nenadnega dviga ter padca krvnega sladkorja.
Berite etikete
Ko nakupujete, preglejte sestavine izdelkov. Včasih si niti ne mislite, da določena stvar vsebuje sladkor, pa ga ima v velikih količinah. Ali pa se med sestavinami znajdejo besede, ki jih ne razumete - uporabite splet in se držite pravila, da ne kupujete izdelkov z veliko nerazumljivimi sestavinami (običajno gre za aditive ali druge sestavine, ki jih telo ne potrebuje).
Ribe
Kolikokrat tedensko jeste ribe? Jejte jih vsaj enkrat tedensko, če večkrat ne utegnete. Bogate so z omega-3 maščobnimi kislinami in vitaminom B2, kalcijem, minerali ...
Sladkor
Obožujete sladkor? No, tukaj lahko začnete. Počasi zmanjšujte vnos sladkorja in ga skušajte nadomeščati s sadjem. Tudi če ne jeste veliko sladkorja, skušajte vsaj 3 dni zapisovati vsako sladkarijo, piškot in slaščico, ki jo pojeste. Nabralo se bo več, kot si mislite.
Odločite se, da sladkarij ne boste več kupovali, ali jih kupujte vedno manj. Namesto tega se založite s sadjem, oreščki in drugimi zdravimi prigrizki.
Sol
Radi pretiravamo tudi s soljo, zato bodite pozorni, koliko solite hrano pri kuhanju in koliko slanih prigrizkov si privoščite (čips in podobno). Skušajte nekoliko zmanjšati vnos soli, posebno če ste pogosto dehidrirani.
Voda
Pijte manj sokov, gaziranih in alkoholnih pijač ter več vode in nesladkanega čaja. Če želite, lahko v vodo dodate narezano sadje, da bo imela več okusa. Veliko sladkorja in kalorij spijete in se tega niti ne zavedate.
Prisluhnite aktivni podkastu! 🎧
Špela na svojih potovanjih najraje kolesari in SUPa, z veseljem pa preizkuša tudi nove aktivnosti. "Rada imam nova doživetja, ko odkrijem nekaj, kar še nisem počela. Taka izkušnja ti potem ostane za vedno v spominu," je povedala v pogovoru.