Kaj vam telo sporoča takrat, ko se vam ob vstajanju zavrti?
Se vam je že kdaj zgodilo, da se vam je zavrtelo, ko ste vstali? Gre za pogost pojav, ki ga imenujemo ortostatska hipotenzija.
Zakaj pride do vrtoglavic?
Ko vstanete iz ležečega ali sedečega položaja, vaš krvni tlak pade, kar lahko privede do vrtoglavic, omotice ali začasne zmedenosti. Načeloma gre za kratkotrajno stanje, ki se hitro izboljša.
Ko se vam zavrti ob vstajanju, vam torej telo najverjetneje sporoča, da je padel vaš krvni tlak, kar pa samo po sebi ni nič zaskrbljujočega.
Stanje je najpogostejše pri ljudeh, ki imajo že sami po sebi nekoliko nižji krvni tlak, dodatno pa k vrtoglavicam lahko pripomorejo določena zdravila, dehidracija, obilni obroki ter dolgotrajno sedenje.
Kako si lahko pomagate?
Če želite preprečiti (ali vsaj ublažiti) nastanek vrtoglavic, si pomagajte z naslednjimi nasveti:
- Če je možno, se izogibajte zdravilom, ki prispevajo k nižjemu krvnemu tlaku (pred prenehanjem jemanja se posvetujte z zdravnikom);
- Poskrbite, da dnevno zaužijete dovolj tekočine;
- Vstajajte počasi in previdno;
- Svoje običajne obroke razporedite v več manjših obrokov;
- Poskrbite za redno vadbo in izogibajte se dolgemu sedenju.
Kdaj je čas za obisk zdravnika?
Kot že omenjeno, so vrtoglavice ob vstajanju precej pogoste in v večini primerov niso nevarne. Vseeno pa je dobro, da se opazujete in po potrebi obiščete strokovnjaka.
Obisk zdravnika je obvezen takrat, ko ob vstajanju izgubite zavest. Prav tako je posvet priporočljiv takrat, ko vas vrtoglavice spremljajo še dolgo časa po tem, ko ste vstali ali če se ob vrtoglavicah pojavijo še drugi simptomi, kot sta denimo slabost in bruhanje.
Zdravnik bo preveril, zakaj do takšnih težav prihaja in vam pomagal odkriti, kako si lahko pomagate.
Vir: health.harvard.edu
Morda bi vas zanimalo tudi:
Alenka Košir o delih telesa, na katere nikakor ne smemo pozabiti
V novi epizodi Aktivni podkasta smo se pogovarjali z Alenko Košir, nekdanjo ritmično gimnastičarko, manekenko, profesorico športne vzgoje in trenerko. Alenka veliko govori o delih telesa, na katera pogosto pozabimo, kot so denimo stopala, zapestja in gležnji.
V pogovoru nam je pojasnila več o tem, kakšno vlogo igra ustrezna obutev in kako jo izbrati, do kakšnih težav lahko pride zaradi neustrezne skrbi za stopala, kakšno vlogo igrajo dlani in zapestja, katere vaje svetuje za ljudi, ki veliko časa preživijo pred računalnikom ter še veliko več.
Celotnemu pogovoru prisluhnite tukaj:
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del