Znanstveniki so raziskali, kako kratek popoldanski dremež vpliva na naše možgane.
Dobro je zanje, je pokazala raziskava. Redno dremanje namreč poskrbi, da se počasneje krčijo!
Kaj natančno to pomeni?
Krčenje možganov je del procesa staranja. Pravzaprav študije poročajo o krčenju možganov že pri starosti 28 let. S starostjo se proces seveda stopnjuje in čeprav ne v vseh predelih hkrati – deli možganov se krčijo bolj ali hitreje, drugi manj ali počasneje, to lahko vpliva na spomin, komunikacijo, učenje, pozornost in druge kognitivne sposobnosti.
- Ne spreglejte tudi:
- Če se pogosto zbujate ob 3. uri zjutraj, se nemudoma posvetujte z zdravnikom
- Večina ljudi, ki zbolijo za demenco, najprej opazi TO
- Zato NE bi smeli pojesti VEČ KOT TRI brazilske oreščke na dan!
Vendar obstajajo tudi načini, ki prispevajo k zdravju možganov in upočasnitvi kognitivnega upada. Nekateri med njimi so: uživanje zdrave prehrane, fizična in mentalna aktivnost, dovolj spanja, nadzorovanje krvnega tlaka in obvladovanje stresa.
Skupina znanstvenikov pa je odkrila, kako pomembno na možgane vpliva tudi kratek dremež.
Analizirali so podatke 378.932 ljudi, starih od 40 do 69 let.
Pri posameznikih, ki so si redno privoščili dnevni dremež (do 30 minut), so odkrili večji skupni volumen možganov – in sicer za 15 cm³. To pomeni, da so bili možgani tistih, ki dremajo, za približno 2,6 do 6,5 let "mlajši".
To odkritje je pomembno, saj je pri tistih z večjim volumnom manjše tveganje za demenco, je povedala ena izmed avtoric raziskave, dr. Victoria Garfield. Tudi raven stresa je nižja in zmanjšano je tveganje zgodnje umrljivosti.
Dnevni dremež je še vedno velik tabu
V nekaterih kulturah in za nekatere posameznike je dnevni dremež še vedno velik tabu, ker se nanj pogosto gleda kot na znak lenobe in pomanjkanja produktivnosti. Toda vse več raziskav potrjuje, da ima lahko dnevni dremež tudi precej koristi. Ključno je kdaj, kako dolgega in zakaj si dremež privoščite.
Dr. Victoria Garfield sicer meni, da bi lahko vsakdo imel nekaj koristi od krajšega dnevnega dremeža.
Viri: www.ucl.ac.uk
- Preberite tudi: Herpes zoster: Opozorilni znaki, ki se pojavijo nekaj dni pred izpuščajem – med njimi je tudi zobobol!
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?