Kajenje lahko povzroči raka na pljučih, grlu, ustih ali požiralniku, toda posledice se poznajo tudi na koži.
Kako kajenje vpliva na obraz in splošni videz so pri Pri BuzzFeedu pokazali vizažisti, ki so trem kadilcem naredili analizo kože in pokazali, kako so videti po tridesetih letih kajenja.
Kakšne posledice kajenja se kažejo na obrazih kadilcev po 30 letih kajenja?
Vreče pod očmi
Nikotin moti naraven cikel spanja, zaradi česar se lahko pod očmi nabira tekočina. V kombinaciji z zmanjšano elastičnostjo kože so lahko vrečke pod očmi zelo opazne.
Večja verjetnost luskavice
Gre za avtoimunsko pogojeno kožno bolezen, ki sicer lahko doleti tudi nekadilce. Toda s kajenjem se tveganje za luskavico še poveča.
Obarvani in poškodovani zobje
Nikotin lahko obarva zobe, kajenje pa lahko povzroči raka ustne votline in bolezni dlesni, zaradi česar lahko pride tudi do izgube zob.
Rumeni prsti in težave z rokami
Katran v cigaretnem dimu se nabira na prstih, kar jih posledično rumeno obarva. Kajenje povzroča tudi krčenje krvnih žil, zaradi česar se zmanjša pretok krvi. To je zelo resno za roke, saj so krvne žile v rokah zelo majhne, kar lahko ovira popoln pretok krvi v prste, saj nikotin, ko je koncentriran, z zastrašujočo hitrostjo deluje na živčni sistem.
Prezgodnje staranje in gube
Toksini, ki se nahajajo v cigaretih, uničujejo kolagen in elastin v koži. Zaradi tega kadilčeva koža izgubi čvrstost in prožnost, kar povzroči staranje in gube. Gube na zgornji ustnici so znane kot kadilske gube.
Poškodovani lasje in koža
Kadilci imajo tanjše lase, ki hitro osivijo. Pri moških kadilcih obstaja dvakrat večja verjetnost, da bodo izgubili lase. Kadilci imajo navadno zaradi kemikalij, ki se nahajajo v cigaretah tudi manj sijočo in mladostno kožo. Nikotin poškoduje vlakna in vezivno tkivo v koži, zaradi česar ta izgubi elastičnost in trdnost.
Siva mrena
Kajenje med drugim povečuje tveganje za nastanek sive mrene, saj povzroča oksidativni stres na očesno lečo.
Če povzamemo, ni posebnih koristi od cigaretnih razvad, ne za zdravje in ne za splošni videz, zato ni odveč opustiti kajenje ali pa ga, če ste strastni kadilci, vsaj drastično zmanjšati.
Vir: yourtango.com
Preverite tudi Aktivni podkast:
V epizodi Aktivni podkasta je v naši družbi dr. Ana Debevc Prašnikar, specialistka interne medicine, ki že vrsto let raziskuje načine, s katerim lahko podaljšamo mladostno delovanje našega telesa.
Prisluhnite mu tukaj:
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?