V nekaterih primerih imate večje tveganje, da vas bo opeklo sonce. Vedno pa se navkljub vsemu zaščitite s sončno kremo ter oblačili.
Dobro veste, da imate ob izpostavljanju soncu brez zaščite in takrat, ko je najmočnejše, večje tveganje, da si pridelate opekline, vendar to ni edini primer, ko ste bolj izpostavljeni. Še nekaj drugega vpliva na to, kako bo koža reagirala na sončno svetlobo.
Kaj lahko poveča tveganje za sončne opekline?
Ne govorimo o hrani, pač pa o zdravilih. Nekatera zdravila, ki jih zaužijemo ali nanesemo na kožo, povzročijo sončne opekline, zaradi izpostavljenosti UV sevanju sončne svetlobe ali solarija ter druge umetne svetlobe.
Koža pretirano reagira na sončno svetlobo, zato lahko staknete opekline tudi, če niste bili preveč na soncu.
Pri katerih zdravilih morate biti posebej previdni?
Fotosenzibilna zdravila imajo posebno kemično sestavo, ki se spremeni, ko pride v stik z UV žarki. Posledica je reakcija na koži.
Antibiotiki
Nekateri so manj odporni na sončne žarke, ko jemljejo antibiotike. Reakcija se lahko pojavi pri najrazličnejših antibiotikih, od tistih za ušesno vnetje, do teh za zdravljenje vnetja mehurja, pljučnice ...
Oralna kontracepcija
Ste vedeli, da so ženske lahko zaradi določenih oblik oralne kontracepcije bolj nagnjene k opeklinam? Tveganje povzročajo vse tabletke, ki vsebujejo estrogen in progestin. Vendar občutljivost ni tako visoka kot pri jemanju antibiotikov.
Zdravila proti aknam
Za zdravljenje aken se pogosto predpisujejo derivati vitamina A, npr. akutan in retin-a. To spodbuja obnovo kožnih celic in rast novih. Z odstranitvijo ali tanjšanjem zaščitne pregrade kože, le-ta postane bolj nagnjena k opeklinam.
Tako lahko delujejo tudi izdelki proti staranju kože in za posvetlitev.
Na srečo obstaja tudi hrana, ki vas ščiti pred sončno svetlobo
A najprej morate vedeti, da to ni popolna zaščita - še vedno morate uporabljati sončno kremo, pokrivalo, se držati v senci in izogibati soncu, ko je najmočnejše.
Tu je le nekaj živil, ki vam lahko nudijo dodatno zaščito, obstaja pa jih še veliko več:
- losos,
- arašidi,
- paradižniki,
- paprika,
- brokoli,
- korenje,
- lubenica in
- zeleni čaj.
Glavni viri, ki jih potrebujete, so likopen, vitamini B, vitamin C in omega-3 maščobne kisline, ki jih dobite tudi v naštetih živilih. Naj se večkrat znajdejo na vašem jedilniku!
Morda bi vas zanimalo tudi:
Ana Zrimšek o prehrani žensk
V epizodi Aktivni podkasta je z nami Ana Zrimšek, strokovnjakinja na področju prehrane žensk v obdobjih zanositve, nosečnosti in po porodu. Zaupala nam je vse, kar moramo vedeti o prehrani v omenjenih obdobjih.
Kaj lahko storimo, če je do nosečnosti prišlo nenačrtovano in zaradi tega prej nismo poskrbeli za ustrezen življenjski slog? Kako lahko omilimo nosečniško slabost? Zakaj nastane nosečniški diabetes? Lahko ustrezna prehrana poskrbi za lažji porod? Kaj je še posebej pomembno v času po porodu? Vse to in še več v novi epizodi Aktivni podkasta.
Epizodi prisluhnite tukaj: