Takšne grozljive posledice vas čakajo, če premalo spite

6. 7. 2023
Deli
Takšne grozljive posledice vas čakajo, če premalo spite (foto: Profimedia)
Profimedia

Vaši pozni odhodi v posteljo imajo lahko precej neprijetne posledice. Skrajni čas, da uredite svoj ritem! 

Čeprav je poleti težko v posteljo oditi vsak dan ob istem času, ker je dan veliko daljši in imamo na sporedu več piknikov ter druženj, ki se končajo pozno v noč, bi morali poskrbeti, da vsak dan telesu zagotovite dovolj spanja. In ko vam povemo, kaj se dogaja, ko tega ne storite, boste hoteli urediti svoj spalni urnik. 

Najprej poglejmo, kako veste, da vaše telo hrepeni po spancu:

  • zaspani ste ob napačnih delih dneva
  • vaš spanec je plitek, imate težave s spanjem
  • imate specifično stanje, ki vam preprečuje, da bi dosegli zadostno količino spanca
  • ko se uležete v posteljo, veste, da bo do jutranje budilke minilo premalo ur

Očitno morate ukrepati in poskrbeti za svoje zdravje! 

Vse to vas lahko doleti, če ne spite dovolj: 

Upad imunskega sistema

Ko spimo, imunski sistem proizvaja protitelesa in citokine, ki nas ščitijo pred okužbami. Telo jih potrebuje za boj proti bakterijam in virusom. Nekateri citokini celo pripomorejo k boljšemu spancu, zato se telo lahko še bolje odziva, ko pride do bolezni.

Ko spite premalo, telo ne more zgraditi odpornosti, zato bo npr. trajalo dlje, da se pozdravite, ali pa boste dobili vsak virus, ki kroži okrog vas, saj imunski sistem ne bo deloval, kot bi moral. 

Večja možnost za odvečne kilograme

Se trudite shujšati in ne veste, zakaj vam ne uspeva? Ali pa želite ohraniti trenutno težo, vendar se zdi, da vam ne gre preveč dobro? Preverite svoj spanec. Ali vsako noč spite dovolj? Se prebujate naspani? 

Spanje med drugim vpliva na raven dveh hormonov, grelina in leptina. Ta dva nadzorujeta lakoto in sitost. Ko ne spite dovolj, se zmanjša raven leptina, poveča pa raven grelina, ki stimulira apetit. Zato ponoči postanete lačni in pojeste toliko nezdrave hrane. 

Zaradi utrujenosti boste tudi z večjo verjetnostjo izpuščali redno gibanje. Povečan apetit in manj gibanja pa vodi v povečanje kilogramov. Zaradi pomanjkanja spanca telo sprošča manj inzulina, ki pomaga znižati raven krvnega sladkorja. 

Pomanjkanje spanja vpliva na spomin

Pridobljene informacije obdelujete med spanjem. Z nespečnostjo ne prizadanete le pomnjenja spominov, temveč tudi sposobnost za reševanje problemov. Pri tem potrebujete osredotočenost, dobro presojo in odzivnost, vse to pa je oslabljeno, kadar vam manjka počitka. 

študiji iz leta 2013 so ugotovili, da se med spanjem podatki prenesejo iz kratkoročnega spomina v dolgoročnega, zato se vsega lahko spominjate še kar nekaj časa. Ko spanec zanemarite, se proces ne more zgoditi, zato pozabite. Zato je prebedeti noč za učenje ali preučevanje gradiva za delo najslabša možna odločitev. Tudi če to storite le enkrat, povzročite škodo telesu in umu. 

Večje tveganje za bolezni srca in ožilja

Kadar spite dovolj, v telesu lahko nemoteno potekajo procesi, ki skrbijo za zdravo srce in ožilje. To pomeni, da nimate težav z vnetji, krvnim sladkorjem in krvnim tlakom. Telo lahko učinkovito zdravi in obnavlja srce in ožilje. Posledično imajo ljudje, ki pogosto spijo premalo, večje tveganje, da zbolijo za boleznimi srca in ožilja. Ena od analiz je celo povezala nespečnost z večjim tveganjem za srčni napad in možgansko kap. 

Moteno delovanje centralnega živčnega sistema

Med spanjem se med nevroni oblikujejo poti, s katerimi si lažje zapomnite vse nove informacije, ki ste jih tisti dan pridobili. Ko spite premalo, so utrujeni tudi vaši možgani, zato se ta proces ne more dogajati tako, kot bi se lahko. 

To boste občutili že naslednji dan, ko se boste težje zbrali in se učili novih stvari. Vaše razpoloženje bo precej nihalo in še sami ne boste vedeli, zakaj se to dogaja. Ker lahko pride do motenja signalov med telesom in možgani, imate lahko težavo s koordinacijo, kar predstavlja večje tveganje za poškodbe. 

Če bi vam dlje časa primanjkovalo spanca, bi to privedlo do halucinacij, pri ljudeh z bipolarno motnjo pa lahko sproži manijo. 

Viri: healthline, journals.sagepub.com, https://www.nhlbi.nih.gov/

Prisluhnite podkastu z Borutom Pahorjem in Robertom Lešnikom - Slovencem, ki se je prebil v sam vrh znamke Mercedes

Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del