Če imate srčne težave ali ste preživeli srčni napad, se morda sprašujete, če je vadba sploh priporočljiv del vašega vsakdanjika.
Po mnenju kardiologov je aktivnost lahko zelo koristna, še zlasti lahkotna oblika vadbe, ki je priporočljiva za ljudi, ki imajo srčne težave. Ob tem je potrebno poudariti, da je pred pričetkom katere koli vadbe bistvenega pomena, da se posvetujete s svojim zdravnikom o vrstah vadbe, ki jih priporoča za vas in o intenzivnosti, ki je primerna za vaše stanje.
Ne spreglejte:
- Kardiokirurg razkriva: TOLE morate vzeti in prežvečiti takoj, ko opazite prve znake srčnega infarkta
Kardiolog, dr. David Hsi, pravi, da se bolezni srca zelo razlikujejo in tisto kar velja kot varno za eno osebo, morda ne velja tudi za drugo. V mnogih primerih lahko vadba še posebej koristi ljudem s kongestivnim srčnim popuščanjem ali koronarno arterijsko boleznijo. »Bolniki s tovrstnimi težavami so pogosto napoteni v rehabilitacijski program, kjer jih strokovnjaki vodijo skozi serijo varnih vaj kjer pričnejo razumeti svoje meje,« pravi. kardiolog dr. Sameer Mehta.
Oblika vadbe, ki je primerna za ljudi, ki imajo srčne težave
Aerobna vadba predstavlja najvarnejšo možnost za srčne bolnike. Dr. Hsi poudarja, da je zmerna aerobna vadba, kot je na primer hoja, za zdravje srca zelo koristna. »Hoja je nizko intenzivna aktivnost, ki izboljša cirkulacijo in zmanjša stres,« dodaja. O koristih hoje pritrjujejo tudi znanstvene raziskave, ki kažejo, da redna hoja zmanjšuje tveganje za srčno-žilne bolezni, sladkorno bolezen tipa 2 in celo demenco.
Med blagodejnimi vplivi sprehodov v naravi so tudi zmanjšanje vpliva stresa in splošno dobro počutje, kar ugodno vpliva na zdravje srca in preprečuje tveganja za srčni infarkt. Poleg hoje so za srčne bolnike priporočljive tudi druge zmerne aktivnosti, kot sta joga in tai chi, ki prav tako zmanjšujeta stres in pripomoreta k krepitvi srčno-žilnega sistema.
Koliko vadbe je primerno na tedenski ravni?
Kardiologa priporočata, da so tri ure zmerne vadbe na teden za srčne bolnike optimalne. Neprekinjena zmerna aktivnost kot sta redna hoja ali izvajanje joge, predstavljata varnejšo opcijo kot visoko intenzivna oblika aktivnosti.
Med vadbami, ki se jih je potrebno izogibati, če so prisotne srčne težave, so po mnenju dr. Hsi lahko visoko intenzivne vadbe, kot je vadba HIIT. Dr. Mehta pa ob tem še dodaja, da se je prav tako priporočljivo izogibati aktivnostim kot sta na primer maraton ali triatlon.
Vir: index.hr
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?