Kako bolje poskrbeti za zdravje možganov? V pomoč vam bo ta preprosta dejavnost.
Z leti upadajo naše kognitivne sposobnosti, to pa lahko preprečimo ali vsaj upočasnimo z ustreznim življenjskim slogom. Uravnotežena prehrana, uravnavanje stresa, zadostna mera gibanja in kakovosten spanec so tisti, s katerimi lahko poskrbimo za svoje možgane. Kako pa lahko zanje poskrbite še dodatno? V svojo dnevno rutino vključite meditacijo.
Ne spreglejte:
- Zeliščarka razkriva, na katerih mestih ne bi smeli nabirati regrata
- Stara je 93, videti pa je bolje kot pri 50. letih: "To je 5 skrivnosti mojega videza"
- To je 7 najbolj zdravih vrst sadja na svetu: obvezno jih vključite v svoj vsakdan
Prednosti meditacije
Prek meditacije ustavite svoj miselni proces in se osvobodite svojih razpršenih misli. Pomaga vam, da se osredotočite na trenutek in umirite svoje misli.
Na portalu YourTango poročajo o študiji iz Splošne bolnišnice Massachusetts (MGH), ki je pokazala, da meditacija obnovi možgansko sivo snov v osmih tednih.
"Čeprav je praksa meditacije povezana z občutkom miru in telesne sprostitve, praktikanti že dolgo trdijo, da meditacija zagotavlja tudi kognitivne in psihološke koristi, ki trajajo ves dan," je povedala višja avtorica študije Sara Lazar.
"Ta študija dokazuje, da so lahko spremembe v možganski strukturi osnova za nekatere od teh izboljšav in da se ljudje ne počutijo bolje samo zato, ker si vzamejo čas za sprostitev."
Študija je pokazala, da je povprečno 27 minut dnevne meditacije spodbudilo znatno povečanje gostote sive snovi, zlasti v hipokampusu: delu možganov, v katerem so povezani samozavedanje, sočutje in introspekcija. Poleg tega je prišlo do zmanjšanja gostote sive snovi v amigdali, predelu možganov, za katerega je znano, da sodeluje pri obdelavi strahu, jeze in tesnobe. V nasprotju s tem kontrolna skupina ljudi, ki niso meditirali, ni imela sprememb na nobenem področju možganov.
Že prejšnje študije so sicer odkrile strukturne razlike med možgani ljudi, ki meditirajo in med možgani tistih, ki tega ne počnejo. Vendar te raziskave niso mogle dokazati, da je za razlike odgovorna meditacija. Zdaj pa je to končno potrjeno.
Omenjena študija je samo še en razlog več, da meditacijo vključite v svoj vsakdan in izboljšate kakovost svojega življenja.
Vir: yourtango.com
- Preberite si še: Teh simptomov, ki kažejo na težave z mehurjem, ne smete prezreti!