Tetovaže so pri marsikomu precej priljubljene. Toda preden si jo naredite, je dobro premisliti o nekaj ključnih stvareh.
Med njimi so tudi izbira izdelovalca tetovaža, kakšna bo tetovaža in ali jo boste morebiti čez nekaj let obžalovali. Poleg teh vprašanj, pa na seznam dodajte še tole:
Poročilo, ki ga je leta 2016 objavilo Skupno raziskovalno središče Evropske komisije, je razkrilo nekaj strašljivih stvari, ki se skrivajo v evropskem črnilu, namenjenemu za tetovaže.
Očitno črnilo za tetoviranje ni tako nedolžno
Potencialno strupeni elementi v črnilu za tetoviranje trajno prodrejo v vaše bezgavke in povzročijo nekaj neprijetnih stranskih učinkov. V poročilu je bilo navedenih več nevarnih kemikalij, ki so bile najdene v črnilu za tetoviranje, vključno z nekaterimi, ki bi lahko povzročile raka. V črnilu so odkrili težke kovine, kot so arzen, svinec, nikelj, konzervansi, organske spojine, bakterije in druge potencialno nevarne snovi.
Po objavi poročila je Evropska agencija za kemikalije preučila črnilo za tetoviranje in ugotovila, da so se ugotovitve prejšnjega poročila potrdile. Izdala je izjavo, v kateri je deloma pisalo: »Črnila za tetoviranje in permanentno ličenje (PMU) lahko vsebujejo nevarne snovi - na primer snovi, ki povzročajo raka, genetske mutacije, toksične učinke na razmnoževanje, alergije ali druge škodljive učinke na zdravje.«
Do sedaj brez zabeleženih primerov ljudi, pri katerih bi raka lahko povezali s tetoviranjem
»Ko si nekdo želi narediti tetovažo, je pogosto zelo previden pri izbiri salona, v katerem uporabljajo sterilne igle, ki niso bile uporabljene pred tem,« je v sporočilu za javnost povedal soavtor raziskave, Hiram Castillo.
»Nihče ne preverja kemične sestave barv, vendar naša raziskava kaže, da bi morda morali.« Trenutno sicer ni zabeleženih primerov ljudi, pri katerih bi lahko raka povezali s tetoviranjem, kar je morda olajšanje. Toda če so kemikalije v črnilu tako nevarne, kot kažejo ta poročila iz Evrope, potem se bo verjetno marsikdo pred tetoviranjem vendarle malce premislil.
Vir: mensjournal.com
Preverite tudi Aktivni podkast:
V epizodi Aktivni podkasta je v naši družbi dr. Ana Debevc Prašnikar, specialistka interne medicine, ki že vrsto let raziskuje načine, s katerim lahko podaljšamo mladostno delovanje našega telesa.
Prisluhnite mu tukaj: