Tinitus: kaj ga povzroča in kako ga zdraviti?

27. 1. 2024
Deli
Katere bolezni in stanja povzročajo tinitus? (foto: Profimedia)
Profimedia

Tinitus lahko resno vpliva na kakovost vašega življenja. Približno 10 do 15 odstotkov ljudi trpi za tinitusom, ki je lahko zelo neprijeten, pogosto moteč.

Tinitus (zvenenje v ušesih) je lahko občasna ali stalna težava, a ker pravzaprav ne gre za bolezen, za to stanje ni zdravila.
Omilimo ga lahko le z zdravljenjem bolezni, ki ga je povzročila, na primer naglušnosti, zato nošenje slušnega aparata ublaži tinitus v kar 50 odstotkih primerov.

Raziskovalna skupina pod vodstvom dr. Stefana Maisona, avdiologa s Harvarda, je ugotovila, da kronični tinitus ni povezan le z izgubo slušnega živca, ampak tudi s hiperaktivnostjo možganskega debla.

"Če ste v prometni nesreči izgubili nogo, boste morda občutili fantomsko bolečino – občutek, da je vaša noga še vedno tam in vam povzroča nelagodje. To se zgodi, ker vaši možgani poskušajo nadomestiti izgubo in pri tem postanejo hiperaktivni, zato čutite nekaj, česar v resnici ni."

"Enako velja za tinitus – možgani osebe z izgubo sluha poskušajo 'slišati' nekaj, česar ni, kar lahko povzroči zaznan zvok,« je dejal dr. Maison.

Dobra novica je, da lahko ena študija zagotovi poseben način za diagnosticiranje tinitusa.

"Obstaja možnost, da bomo lahko obnovili slušna vlakna, ki so bila izgubljena s terapijo z zdravili." "Posledica tega bi lahko bila, da lahko s prekvalificiranjem možganov z zdravljenjem zmanjšamo tinitus," je dejal Maison

Katere bolezni in stanja povzročajo tinitus?

Po podatkih z univerze Yale lahko to izgubo sluha povzroči nekaj tako majhnega, kot je kopičenje ušesnega masla, ali pa je lahko posledica bolezni ali motnje, kot so:

  • Nevrološke težave, vključno s poškodbo glave,
  • Srčna bolezen,
  • Okužba ušes ali sinusov,
  • Motnje notranjega ušesa,
  • Visok holesterol,
  • Bolezni ščitnice,
  • Hormonske spremembe,
  • Fibromialgija,
  • Bolezen temporomandibularnega sklepa;
  • Stranski učinek ali reakcija na zdravila na recept,
  • Težave s cirkulacijo.

Kaj poslabša tinitus?

Ljudje s tinitusom so občutljivi na veliko stvari, ki tinitus poslabšajo. Tukaj je nekaj izmed njih:
Glasni zvoki
Hrup strojev, preglasne slušalke ali koncert lahko povzročijo zvonjenje in tinitus. Zaščitite ušesa z ušesnimi čepki in zmanjšajte glasnost, kadar koli lahko
Zdravila
Seznam zdravil, ki lahko povzročijo in poslabšajo tinitus, vključuje antibiotike, antidepresive, diuretike, zdravila proti raku, nesteroidna protivnetna zdravila in visoke odmerke aspirina. Pogosto simptomi izginejo, ko prenehate jemati zdravilo.
Stres
Če ste razburjeni, bo tinitus glasnejši. Poskusite se sprostiti z vadbo, globokim dihanjem, masažo ... vse, kar vas sprošča, je dobro.
Težave s čeljustjo
Čeljustni sklep deli živce in vezi z notranjim ušesom. Težave s čeljustjo lahko torej povzročijo tudi težave v ušesu – tako bolečine kot zvoke.
Vosek v ušesih
Cerumen ščiti ušesa pred vdorom umazanije, včasih pa ga je enostavno preveč. Obiščite zdravnika, da reši težavo, saj lahko vtikanje paličice v uho povzroči le še več težav.
Visok pritisk
Če opazite, da je to pogosta težava, se posvetujte z zdravnikom, da vam predpiše zdravila za uravnavanje visokega krvnega tlaka. Tinitus lahko povzroči tudi nizek krvni tlak.
Okužbe
Včasih se brenčanje in zvonjenje v ušesih pojavi takoj po prehladu. Ti simptomi bi morali izginiti v enem dnevu, in če se to ne zgodi, se posvetujte z zdravnikom.
Pomanjkanje železa
Nekatere študije kažejo, da je tinitus lahko tudi posledica pomanjkanja železa, torej slabokrvnosti.

 

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?