Večina se zaveda pomena telovadbe in njenega vpliva na splošno korist za zdravje. Pogostokrat pa je predmet razprave čas, ki je najprimernejši za telesno aktivnost.
V zvezi s tem, prihaja do različnih mnenj, nekateri strokovnjaki celo pravijo, da večerne vadbe niso najbolj priporočljive.
Ali večerna vadba škoduje zdravju?
Vadba je koristna, tudi če jo izvajate zvečer. Težava lahko nastane, če telovadite prepozno in tik preden greste spat. Telo se v večernem času pripravi na počitek in telesna temperatura se po sedmi uri zvečer zniža. Večerna vadba lahko zmoti spalni cikel, saj sproži sproščanje energijskih snovi, kot je adrenalin.
Visoko intenzivna vadba ima lahko negativen vpliv na kakovost spanca
Večerna vadba lahko pri nekaterih ljudeh moti spanec, zaradi česar težje zaspijo. V takšnih primerih je morda bolje, da vadite prej ali zjutraj.
Diksha Chhabra, fitnes trenerka in strokovnjakinja na področju prehrane, pravi, da lahko visoko intenzivna vadba negativno vpliva na učinkovitost spanca in povzroči, da se med spanjem večkrat zbudite, kar lahko vodi tudi v utrujen začetek naslednjega dne.
O povezavi večerne vadbe in spanja je bilo med drugim opravljenih kar nekaj raziskav. Rezultati 23 raziskav so podali ugotovitve, da lahko večerna vadba izboljša spanec, če je bila vadba zmerna in ne preveč intenzivna, ter se je končala več kot 1 uro pred spanjem.
Večerna vadba pa ima tudi prednosti. Ena izmed njih je, da se lahko sprostite in odpravite stres, ki se je nakopičil po dolgem dnevu. Če ste oseba, ki rada telovadi le v poznejših urah dneva, se odločite za manj intenzivne treninge. Intenzivne večerne treninge pa zamenjajte za lahkotnejše vadbe kot sta joga, pilates in podobno.
Kdaj je najboljši čas za vadbo?
Najboljši čas za vadbo je tisti, ki vam najbolj ustreza in je v skladu z vašim urnikom. Če ugotovite, da vam vadba zvečer ustreza in vam pomaga pri doseganju ciljev glede telesne pripravljenosti, se ji ni potrebno izogibati. Kadarkoli se boste odločili telovaditi, pa je ključnega pomena, da ste vztrajni pri svoji telovadni rutini, saj boste le tako dosegli zastavljene cilje.
Vir: healthline.com
Morda bi vas zanimalo tudi:
Ana Zrimšek o prehrani žensk
V tokratni epizodi Aktivni podkasta je z nami Ana Zrimšek, strokovnjakinja na področju prehrane žensk v obdobjih zanositve, nosečnosti in po porodu. Zaupala nam je vse, kar moramo vedeti o prehrani v omenjenih obdobjih.
Kaj lahko storimo, če je do nosečnosti prišlo nenačrtovano in zaradi tega prej nismo poskrbeli za ustrezen življenjski slog? Kako lahko omilimo nosečniško slabost? Zakaj nastane nosečniški diabetes? Lahko ustrezna prehrana poskrbi za lažji porod? Kaj je še posebej pomembno v času po porodu? Vse to in še več v novi epizodi Aktivni podkasta.
Epizodi prisluhnite tukaj:
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?