Vitamin D – ki je potreben za ohranjanje zdravih kosti, zob in mišic – nastaja v telesu zaradi neposredne sončne svetlobe na koži.
Če sanjate o sončnih dnevih, obedovanju na prostem in dolgih večerih, niste edini. A poletje je še daleč in pozimi je pomembno ohraniti zdrav duh in telo. Zato Nacionalni inštitut za zdravje opozarja, da bi morali vsi razmisliti o dnevnem jemanju dodatka vitamina D jeseni in pozimi.
Vitamin D – ki je potreben za ohranjanje zdravih kosti, zob in mišic – nastaja v telesu zaradi neposredne sončne svetlobe na koži. Vitamin D je pomemben vitamin za uživanje skozi vse leto, zlasti pozimi pa je razvoj pomanjkanja pogostejši.
Preberite še: Kaj se zgodi, če zaužijemo preveč vitaminov A in E?
Prof. dr. Igor Pravst, Inštitut za nutricionistiko: "Reprezentativna študija Inštituta za nutricionistiko je pokazala, da v razširjenem zimskem obdobju (od novembra do aprila) Slovencem pogosto primanjkuje vitamina D."
"Pri več kot 80 odstotkih prebivalcev smo ugotovili pomanjkanje tega vitamina, pri približno 40 odstotkih pa celo hudo pomanjkanje. Razlog za to je v mahnem vnosu vitamina D s hrano, ki je pozimi tako rekoč edini vir tega vitamina," pravi dr. Pravst.
Povprečni dnevni vnos pri prebivalcih Slovenije je namreč manjši od 3 µg, kar je bistveno manj od priporočenega.
Nove slovenske smernice
"Nove slovenske smernice, ki so v končni fazi priprave, bodo priporočale 800–1000 IE (20–25 μg) vitamina D na dan za vzdrževanje normalnih ravni tega vitamina pri normalno prehranjenih prebivalcih Slovenije."
"Za tiste s čezmerno telesno težo in debelostjo bo priporočena dnevna količina 2000 IE (50 μg), za zelo debele celo več," je pojasnila prof. dr. Marija Pfeifer.
To pomeni, da se pogosteje počutimo slabo in zbolimo. Čeprav pridobivanje vitamina D samo s sončno svetlobo ni del enačbe, kaj še lahko storite? Tukaj so trije preprosti načini za povečanje vitamina D pozimi:
1. Pridobite ga iz prehrane
Pomembno je, da imate prehrano, ki je bogata z vsemi vitamini in minerali, še posebej pomembno pa je, da pozimi v svoje obroke vključite nekoliko več vitamina D.
Če ne jeste rib, druga živila, kot so jajca in gobe, zagotavljajo vitamin D, prav tako obogatena hrana in pijače, kot so nadomestki rastlinskega mleka in nekatera žita.
Hrana, ki vsebuje vitamin D:
- • mastne ribe – kot so losos, sardele, sled in skuša
- • rdeče meso
- • jetra
- • rumenjaki
- • obogatena živila – kot so nekateri maščobni namazi in kosmiči za zajtrk
2. Prehranska dopolnila so vaš prijatelj
Jemanje prehranskih dopolnil ne škodi, zlasti ko gre za vitamin D. Vendar pa stroka priporoča, da se pogovorite s svojim osebnim zdravnikom, da določi odmerek, ki je pravi za vas.
3. Pojdite ven!
Da, vemo, zadnja stvar, ki bi jo kdo od nas želel početi, ko je vreme slabo in hladno, vendar strokovnjaki priporočajo 15 minut sončne svetlobe na dan. Nadenite si kapo in šal ter se odpravite na hiter sprehod. Vzemite prigrizke iz trgovine z živili ali dobro, vročo kavo, da vas motivira.