Majhni otroci so v nekaterih primerih bolj dovzetni za razne viruse in okužbe. Takrat pogosto dobijo tudi vročino, ki se normalizira po treh ali štirih dneh.
Pri oskrbi in negi imajo poglavitno vlogo starši, ki pa pogosto pri vročinskem stanju svojega otroka počnejo dve napaki, ki imata lahko po mnenju strokovnjakinje tudi nevarne posledice.
Otroku z vročino ne dajajte aspirina
»Če ima vaš otrok visoko vročino., mu nikoli ne dajte aspirina, da bi jo znižali. Ne pozabite, da je vročina naravni odziv telesa na okužbo in če je vaš otrok sicer v redu, vročine ni treba zdraviti,« pravi strokovnjakinja Nikki Jurcutz.
Poleg tega je lahko dajanje aspirina otrokom, ko imajo gripo ali norice, povezano z razvojem redke bolezni, imenovane Reyev sindrom, ki je lahko usodna ali povzroči resne možganske težave, poroča klix.ba.
Simptomi Reyevega sindroma se pogosto pojavijo en do tri tedne po tem, ko je otrok ozdravel. Pogosto se kažejo tako, da je vaš malček lahko:
- še naprej bolan,
- večkrat zaspan in brez energije,
- se spremenjeno vede, lahko je razdražljiv ali agresiven,
- ima hiter srčni utri in hitro dihanje,
- možni so tudi epileptični napadi,
- morebitna izguba zavesti.
Tveganje za razvoj Reyevega sindroma pri otroku po dajanju aspirina je sicer "zelo majhno", vendar je kljub temu potrebna previdnost. Nekateri zdravstveni strokovnjaki svetujejo, da se otrokom pred 16. letom sploh ne daje aspirina, razen, če zdravnik naroči drugače.
Za zniževanje vročine, otroka ne tuširajte z mrzlo vodo
Druga napaka, ki jo starši lahko naredijo, ko je njihov otrok vročičen pa je, da ga za zniževanje vročine tuširajo z mrzlo vodo. »Pomembno je, da otrok ne ohladite prehitro. Če bi dojenčka ali otroka dali pod hladno prho ali kopel, bi bil to šok, prav tako bi to lahko povzročilo tudi hipotermijo ali podhladitev, ki je nevaren padec telesne temperature 35 °C. Simptomi podhladitve vključujejo:
- tresenje, bledo, suho in hladno kožo,
- nerazumljiv govor,
- počasno dihanje, utrujenost ali zmedenost,
- dojenčki so lahko hladni na dotik, nenavadno tihi ali zaspani in morda zavračajo hrano.
Nekaj napotkov
Ob vročini bodite pozorni na spremembe otroka v obnašanju, apetitu, dihanju, spanju, kašlju in drugih telesnih procesih. Dajte mu piti zadostno količino tekočine. Če bruha, naj jo pije večkrat, po požirkih. Bodite pozorni tudi na sobno temperaturo sobe, ki naj bo od 20-22 °C. Za zniževanje vročine mu lahko z mrzlimi obkladki obložite čelo, roke in noge.
Obisk zdravnika je nujen, če je otrok zmeden, neodziven, ima krče, je pomodrel, kaže znake izsušenosti ali ima krvavo rdeč izpuščaj. Prav tako, če otroku naraste temperatura s hudo mrzlico. Obisk pri zdravniku se svetuje pri otrocih vseh starosti z vročino, ki preseže 40 °C ali ali če vročina po treh do petih dneh ne pade. V tem času naj bi praviloma minila večina virusnih okužb, ki ne potrebujejo dodatnega zdravljenja.
Viri: zd-po.si, n1info.hr/magazin
Preverite tudi Aktivni podkast:
V epizodi prve sezone našega podkasta je z nami Janja Kogovšek, mag. prehrane, ki se ukvarja s prehranskim svetovanjem, deluje pa tudi pod Instagram profilom Nutrika.