Ob vročini lahko nastanejo številne zdravstvene težave, za katere so še posebej dovzetni srčno-žilni bolniki in starejša populacija.
Ob tem je potrebno vzeti v ozir, da tudi mladi niso povsem imuni na vročino. Specialistka urgentne medicine. dr. Ivana Stefanović, je za Kurir televizijo podala nekaj koristnih napotkov, ki lahko pridejo v poštev, da bo življenje v vročih poletnih dneh nekoliko znosnejše za vse.
Ne spreglejte:
- Kaj jesti poleti? Preverite, katera živila hladijo telo
- 6 priljubljenih pijač, ki v vročini naredijo več škode kot koristi
Ob največji vročini se zadržujte na hladnem
Eden izmed napotkov je, da je potrebno zadrževanje v hladnih prostorih ob najbolj vročih delih v dnevu. Pri tem dr. Stefanović poudarja, da je klima uporabna in lahko v vročini reši marsikatero življenje.
Ko gre za bolnike z astmo, lahko visoka vlažnost poslabša simptome. Zdravnica prav tako pravi, da se naj astmatiki izogibajo prehrani z veliko vsebnostjo ogljikovih hidratov. Slednje sicer koristi tudi vsem ostalim, ki sicer nimajo resnih zdravstvenih težav.
Poskrbite za zadosten vnos tekočin in elektrolitov
Zdravnica priporoča redno hidracijo. Med tekočinami, ki so osvežilne in hidrativne so v prvi vrsti voda, sladkane limonade ali čaji. Za ohranjanje energije svetuje vnos hitrih sladkorjev kot je med ali uživanje lubenice, ki hkrati vsebuje vodo in bogato vrednost številnih pomembnih vitaminov.
»Rada rečem, da je zdrava limonada tista, ki je sladkana z medom, odlična izbira pa sta tudi voda in čaji,« pravi dr. Stefanović. Zakaj trdi, da jih je treba sladkati? »Ker vaše srce potrebuje hitro energijo. Ne glede na to, kako skrbite za svojo težo, vzemite nekaj zdravih sladkorjev, ker jih ob vročini potrebujete, ali kakšno sadje, ki vam bo prijalo, kot je lubenica, ki je polna vode in naravnega sladkorja,« dodaja.
Visoke temperature so sicer lahko težavnejše tudi za ženske, ki imajo nižji krvni tlak, saj lahko ob vročini doživijo kolaps. Zdravnica svetuje, da imajo ob sebi vedno tekočino. To je lahko sladkana limonada ali voda.
Redno si privoščite kakšen zdrav in slan prigrizek
Četudi ste se morda ob vročini izogibali slanih jedi, saj pripomorejo k večji žeji, si jih večkrat privoščite. Dr. Stefanović priporoča, da se na dnevnem meniju pogosteje znajdejo zdravi slani prigrizki, kot so lešniki, mandlji in arašidi.
Še zlasti so slani prigrizki priporočljivi za ljudi, ki imajo težave z nižjim krvnim pritiskom. S to prehransko navado se namreč preprosto in hitro nadomestijo elektroliti, ki so bili izgubljeni s potenjem.
Preberite še:
- Živijo preko 120 let in vsak dan poleti jedo to živilo: tako se prehranjuje najbolj zdravo ljudstvo na svetu
- Kaj se zgodi, če vsak dan zaužijete med in česen? Ko spoznate učinke, boste to počeli vedno
Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem