Ali zunaj hodite bosi le na morju, po plaži? Ko boste prebrali spodnje dobre posledice, boste to hoteli narediti večkrat, vendar poskrbite za varnost.
Mnogi bosi hodijo že po svojem domu, spet drugim se to zdi nehigiensko ali nevarno, saj lahko staknemo poškodbe. V vsakem primeru poskrbite za varnost, preden hodite bosi, naj bo to doma ali v naravi. Po bosonogi hoji si umijte stopala, da nečistoč ne prenašate v spalnico in drugje po domu.
- Preverite tudi: Če redno uživate TO sadje, boste med vadbo pokurili več maščobe
Poglejmo nekaj prednosti bosonoge hoje:
Bori se proti vnetjem
Ozemljitev oz. neposreden stik kože z zemljo vam lahko pomaga pri vnetjih, saj proizvaja merljive razlike v citokinih - spojinah, ki sodelujejo pri vnetnih procesih. Ta učinek lahko pripišemo zemeljskim elektronom.
Bosa hoja olajša širjenje elektronov iz zemlje v človeško telo. Elektroni vstopajo skozi specifične akupunkturne točke in sluznico. Antioksidanti v telesu so narejeni iz elektronov, ki pomagajo nevtralizirati proste radikale in se borijo proti vnetjem.
Za zdravje srčno-žinega sistema
Bosa hoja ima mnogo fizioloških učinkov, med drugim tudi na srčno-žilni sistem. Na dolgi rok se lahko zmanjša raven viskoznosti krvi, kar dobrodejno vpliva na hipertenzijo. Vendar je na tem področju potrebnih več raziskav, da bi lahko potrdili dobre učinke. Nič zato, še vedno boste naredili veliko dobrega, če sezujete čevlje. 😉
Proti anksioznosti
Če smo govorili o fizičnih posledicah, jih ima ozemljitev tudi na psihično zdravje. Pacienti z anksioznostjo in depresijo so npr. doživeli izboljšanje po spanju na prizemljenih vzmetnicah. Čeprav niso hodili bosi, je bil sistem podoben in nič vas ne stane, če z boso hojo skušate izboljšati vašo anksioznost.
Ravnotežje
Poleti, ko veliko hodite bosi, imate boljše ravnotežje kot čez zimo, ko obujete čevlje z debelim podplatom. V čevljih stopalu ni treba veliko početi, saj vse opravi obutev. Ko ste bosonogi, pa morajo prsti in stopalo ponovno začeti opravljati svoje naloge. To pomeni tudi boljše ravnotežje in stabilnost, lahko se celo znebite bolečin v nogah ali hrbtu, če so posledica obutve in zakrčenega stopala.
Krepitev gležnjev in vezi
Ko hodite bosi, noga nima običajne opore čevlja. Zato ima priložnost, da poveča krog gibanja, okrepi gležnje in vezi. Opazili boste, da ste precej stabilnejši in vas težko kaj vrže iz ravnotežja, okrepili boste noge, pri hoji pa boste zdržali večje napore.
Okrepljeni gležnji pomenijo manj poškodb, kar vam bo služilo tudi drugje (če boste nerodno stopili, ko boste prenašali bremena itd.).
Prisluhnite aktivni podkastu!
Dr. Ana Debevc Prašnikar: "Največja napaka je to, da ljudje sploh ne razmišljajo o vitalnosti":
Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"