Premalo gibanja in odvečni kilogrami lahko pripomorejo k povišanim vrednostim sladkorja v krvi, to pa privede do sladkorne bolezni tipa 2. Kdor se zavestno prehranjuje, se je lahko spet znebi.
Hujšanje
Poleg gibanja je prehrana z manj maščobami najpomembnejši ukrep. Zmanjšanje telesne teže lahko normalizira tudi vrednosti sladkorja. Dieta ali posebna živila za diabetike niso potrebna.
Krvni sladkor
Ogljikovi hidrati (sladkor, škrob) poženejo krvni sladkor v višave. Ne skrivajo se zgolj v sladkarijah, temveč tudi v krompirju, kruhu, kolačih in sadju. Vendar telo ogljikove hidrate razgradi različno hitro. Tisti iz polnozrnatih izdelkov pridejo počasneje v kri kot tisti iz belega kruha ali sladkih pijač. Čokoladam in kolačem se sladkornim bolnikom ni treba odpovedati. V zmernih količinah so dovoljeni. Sladka živila pa so običajno tudi mastna, kar otežuje hujšanje.
Ne tekne samo diabetikom
Sladkorni bolniki se morajo tako kot vsi drugi prehranjevati zdravo in pestro. Ogljikovim hidratom se ni treba odpovedati, kajti naše celice za življenje potrebujejo tudi sladkor – vendar v zmernih količinah.
Rastlinska živila
V osnovi je vedno dobra izbira zelenjava. Posebno priporočljiva je zelena. Na primer fižol, špinača, listna solata, zelena paprika, zelje in koromač. V majhnih količinah lahko uživate krompir, polnozrnati riž, kruh, testenine, mislije brez sladkorja ali pa sadje (jabolka, citruse, jagodičje). Povsem se je treba odpovedati ocvrtemu krompirčku, kroketom ali čipsu.
Olja in maščobe
Za peko in solate so primerne rastlinske maščobe, kot so olivno, repično, sojino in orehovo olje ter olje pšeničnih kalčkov, ki so bogate z zdravimi nenasičenimi maščobnimi kislinami. Maslo uporabljajte varčno.
Pijače
Najboljši so voda iz vodovoda ali pa mineralna voda ter čaji in kava. Občasno si lahko privoščite lahko limonado ali pa razredčen sadni sok. Najbolje se je izogibati sadnim napitkom in nektarjem.
Živalske maščobe
Nemastno piščančje in puranje meso (oba brez kože) in ribe se lahko na jedilniku znajdejo pogosto. Pri mleku, siru in drugih mlečnih izdelkih izberite bolj puste različice. Ker lahko beljakovine v primeru sladkorne bolezni hitro obremenijo ledvice, meso, ribe, skuto, jogurt in sir uživajte v zmernih količinah. Namesto klobas raje posezite po surovi ali kuhani šunki brez maščobnega roba.
Namig: zdrave začimbe
Začimbe so pika na i številnih jedi, nekatere pa celo olajšajo življenje sladkornim bolnikom. Cejlonski cimet znižuje vrednosti krvnega sladkorja. Ingver poviša sposobnost celic za absorbiranje glukoze, capsaicin v čiliju pa spodbudi prebavo. Izplača se torej krepko začinjati jedi.
Preberite še: Zakaj biti suh ni nujno enako kot biti zdrav