Zobje beli kot sneg

31. 10. 2002
Deli
Zobje beli kot sneg

Želimo si, da bi bili naši zobje ne samo zdravi, ampak tudi lepi - predvsem beli. Čeprav bela barva še ne pomeni, da so zobje tudi zdravi. Celo nasprotno: Rumenkasto rjava barva potrjuje, da so zobje kakovostnejši in v primerjavi z našo kožo so videti tudi bolj naravni. Ampak ljudje bi radi tako bel nasmešek, kot ga ponujajo v reklamah na televiziji, kot ga vidijo na osebah naslovnic revij, okoli katerih se vrti svet. Na nekaj zanimivih vprašanj o zabarvanosti in beljenju zob je odgovoril doc. dr. Franek Klemenc, dr. stomatologije, vodja centra za zobne bolezni na Stomatološki kliniki v Ljubljani.

Pri zabarvanju zob igrajo pomembno vlogo individualni dejavniki, na primer življenjske navade (kajenje itd. ), sestava sline, ustna higiena in prehranjevanje. Rjavkasto zabarvanje povzročajo pigmenti iz živil in poživil, kot so rdeče vino, pravi čaj ali tobak. Zobje se lahko obarvajo tudi iz notranjosti navzven, in sicer zaradi poškodb ali jemanja nekaterih zdravil. Posebej pri postopku, ki mu pravimo zdravljenje zobne korenine, lahko zob občutno potemni.

Cenejša metoda beljenja zob

Za lep videz zob je treba seči v svoj žep, saj je videz stvar posameznika in ne vpliva na zdravje, zato ga zdravstveno zavarovanje ne krije. Preden se odločite za dražje beljenje zob cenik, je vredno preskusiti tudi cenejše možnosti.

Mogoče pa je vaša naravna barva zob dovolj lepa. Posebne, nekoliko dražje zobne paste obljubljajo nasmeške, kot jih imajo zvezdniki. Učinek je komaj opazen, naravno barvo rahlo pobeli. To pasto smete uporabljati le, če imate popolnoma zdrave zobe. Na občutljivi zobovini lahko nastanejo mehanske poškodbe, kajti pasta vsebuje trde delce, ki jo poškodujejo. Še posebej je treba paziti pri golih vratovih zob.

Obstajajo tudi čudežne t. i. ionske zobne krtačke, ki so teoretično priporočljive, v praksi pa so se izkazale za neustrezne.

Dražja metoda beljenja zob

Za bolj bel nasmešek pomaga profesionalno čiščenje zob, ki ga izvajajo tudi v zasebnih zobnih ordinacijah. Z zob z ultrazvočnim instrumentom odstranijo mehke in trde obloge, s posebno krtačko in pasto očistijo zobne površine, medzobne prostore pa prečistijo z nitko.

Tega belega učinka ni mogoče doseči doma s krtačko in tudi ne z zobno pasto za bele zobe. Profesionalno čiščenje je pomembno tudi za zdravje. Priporočljivo je enkrat do dvakrat na leto, odvisno tudi od tega, kako si posameznik potem sam čisti zobe. Cena: okrog 3. 100 tolarjev za zobni lok.

Kemično beljenje zob

Zobozdravnik ga opravi na posebno željo pacienta. Zobe kemično pobeli s karbamid peroksidom. Poleg metod beljenja, ki se izvajajo izključno v ordinaciji, ponujajo zobozdravniki tudi beljenje, ki poteka zunaj ordinacije oziroma doma (home bleaching).

Najprej vzamejo odtis zob in na podlagi tega modela izdelajo dobro oprijeto opornico za zobovje iz umetne mase. Po navodilih zdravnika pacient potem nanaša karbamid peroksid na to opornico in jo vstavlja ponoči. Učinkovina deluje po vseh zobeh in jih čez noč pobeli. Čas trajanja oceni zobozdravnik, odvisno je tudi od želene stopnje pobelitve. Prvi pogoj za beljenje je, da so zobje in dlesni zdravi in da pacient dobro prenaša učinkovine beljenja.

Barva belih plomb se pri beljenju ne spremeni. Če jih želite izenačiti z barvo zob, jih bo treba potem zamenjati. Učinek traja, odvisno od vzroka obarvanja, do tri leta, postopek pa lahko brez težav ponovite.

Mogoče je tudi beljenje posameznih mrtvih zob, pri katerih je bila zdravljena zobna korenina, vendar to izvaja le zobozdravnik, s posebnimi pripomočki.

Prste stran od tistih sredstev za beljenje, ki jih lahko dobite v prosti prodaji, so za uporabo doma in niso pod kontrolo zobozdravnika. Kupite lahko dvomljive sestavine v dvomljivih odmerkih, opornice za zobovje pa se slabo prilegajo. Posledice uporabe so lahko neprijetne ali celo škodljive.

Stranski učinki Doslej niso znani, če poteka zdravljenje pod zdravniškim nadzorom. Mogoče je sicer draženje dlesni ali večja občutljivost vratu zoba. Ponavadi pa to izgine kmalu in samo od sebe.

Raje opustite beljenje, če:

Beljenje ni primerno za vsakogar in v vsakem primeru. Ljudje s hudimi boleznimi, prav tako tudi tisti, ki so alergični na sestavine belila ali na opornico iz umetne mase, se bodo beljenju morali odpovedati. Kadilci morajo med celotnim zdravljenjem opustiti kajenje. Beljenje je nesmiselno tudi pri zelo okvarjenih zobeh ali pri zobeh z ogromno plombami. V takih primerih je ponavadi priporočljiva naslednja metoda:

Veneer / keramična luska

Sprednjo stran zoba obložijo s tanko keramično lusko, ki jo izdelajo za vsak zob posebej in jo po posebnem postopku zalepijo na zob. S to tehniko se dajo popraviti tudi različne napačne lege zob. Zobem s tako lusko lahko tako po želji spremenijo barvo ali obliko.

Prednosti in slabosti keramične luske. Te keramične luske so priporočljive, če iz zdravstvenih razlogov ni mogoče beljenje ali če beljenje ne deluje. Strokovno narejene luske, čeprav so debele le 0, 5 mm, zdržijo pri normalnih obremenitvah tudi več let. Brez strahu lahko zagrizete v jabolko. Rizična skupina so le tisti, ki so nagnjeni k močnemu stiskanju zob, grizljajo svinčnike in ponoči škrtajo z zobmi. Če je zobno lusko treba zamenjati, jo obrusijo in nataknejo novo.

Navedene storitve izvajajo le nekateri zobozdravniki. Cene storitev ni mogoče določiti brez osebnega stika zobozdravnika in pacienta, saj je odvisna od nešteto dejavnikov. Po pregledu se zobozdravnik in pacient posvetujeta in poiščeta najboljšo rešitev.

Ali ste vedeli, da:

Preveč vneto čiščenje škodi. Za majhne vbodne ranice in odr-gninice na dlesnih je mnogokrat krivo surovo ščetkanje. Dlesni se pomaknejo nazaj, sklenina je prosta, vidna je občutljiva zobovina. Posledice: Povečana občutljivost za bolečino, karies zobnega vratu ali celo izguba zobu.

So slabi zobje dedni. Zgradba zob, količina fluoridov v zobni sklenini, nagnjenost k hitremu nastajanju zobnega kamna so dedni. Tudi količina in sestava sline, ki vsebuje ob-rambne snovi proti bakterijam, je dedna.

Mirjana Vozlič

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?