Zaskrbljena mama: »Tašča je na nesprejemljiv način kaznovala mojega otroka, ker je bil poreden. Kako naj ji dopovem naj tega ne počne več?«

19. 6. 2023
Deli
Zaskrbljena mama: »Tašča je  na nesprejemljiv način kaznovala mojega otroka, ker je bil poreden. Kako naj ji dopovem naj tega ne počne več?« (foto: Profimedia)
Profimedia

Fizično kaznovanje otrok je bilo v prejšnjih generacijah precej razširjeno in normalizirano, kar pa ne pomeni, da je bilo pravilno. Tudi danes je kljub drugačnim načinom vzgoje, fizično kaznovanje v nekaterih kulturah še vedno prisotno. 

Prav tako med raznovrstnimi družinskimi dinamikami in vzgojnimi prijemi različnih družinskih članov. V tovrstnem primeru se je tovrstne kazni poslužila tašča.

Tašča je fizično kaznovala otroka

»Ker je moj sin šel prvič v vrtec in je bil nekoliko razdražen ter poreden, se je tašča odločila, da bo ga bo vzgojno udarila po riti. Sicer ga je plosknila zelo nežno, toda vseeno me je šokiralo, kar sem ji tudi povedla. Razburila se je, rekla, da pretiravam, in odšla, da bi se pomirila,« je zaskrbljena mamica zapisala v objavi na spletnem portalu Reddit.

Nato je druge vprašala, kaj bi storili v tovrstnem primeru. Odgovori so bili različni. Eden od staršev je zapisal: »Iskreno povedano, če bi se kdo dotaknil mojega otroka, ne glede na to, kako rahlo, bi odšel s krivim nosom in mojega otroka ne bi nikoli več videl.«

Drug odgovor se je glasil: »To je težka situacija, vendar bi ji povedala, da mora spoštovati vaše starševske želje in da boste morali omejiti stike, če se bo to ponovilo.«

Kaj o fizičnem kaznovanju pravi strokovnjakinja?

Fiona Yassin, družinska psihoterapevtka ter ustanoviteljica in klinična direktorica klinike The Wave Clinic, pravi: »Ne glede na to kako šokirani in nestrpni ste v tistem trenutku, se bo otrok, ki je bil fizično kaznovan, ker ga je nekdo udaril ali potisnil in podobno, verjetno ustrašil, zato ne stopnjujte napetosti. V tej situaciji je dobro, da ostanete mirni (kar je lahko težko), ter umaknete otroka iz tovrstnih okoliščin.«

Če niste bili priča fizičnemu kaznovanju, otroku prisluhnite

Če vam je otrok povedal, da ga je sorodnik udaril, mu morate prisluhniti. Yassinova priporoča, da otroka vprašate, kako je to doživel in se pozanimate kako se je ob tem počutil. »Pogosto, ko otrok opisuje situacijo, to lahko pomeni, da se je zgodilo nekaj povsem drugega, kot si mi predstavljamo.«

Pogovor z osebo, ki je otroka fizično kaznovala je nujno potreben

Ko ste otroka pomirili, je čas, da se pogovorite z osebo, ki ga je fizično kaznovala. Strokovnjakinja poudarja, da je »zelo pomembno, da ste pri tem nežni in mirni«.

Še posebej zato, ker je bilo za prejšnje generacije fizično kaznovanje nekaj običajnega, je za nekatere tudi danes normalizirano, vendar zaradi tega ni nič bolj pravilno ali sprejemljivo.

Pomembno je, da družinskim članom sporočite, da se ne strinjate s klofutanjem in podobnim fizičnim kaznovanjem

»Zelo mirno razložite družinskemu članu, da tepež ni nekaj, kar sprejemate, s čimer se strinjate ali kar bi sprejeli v imenu svoje družine ali otroka.« Na tej točki bi bilo morda koristno pojasniti nekaj stvari, ki jih uporabljate v svoji družini.

»Ko se pogovarjate s starim staršem ali družinskim članom, se izogibajte obtožujočih izjav v smislu »ti« in namesto tega govorite iz sebe. Lahko na primer rečete: »Menim, da v moji družini klofute niso sprejemljive in, da bi radi, da ima vaš otrok z njimi ljubeč odnos in ne želite da bi bil prestrašen, jezen ali užaljen,« še dodaja strokovnjakinja.

Morda vas bo zanimalo tudi:

Blaž Švab in Borut Pahor se v tokratni epizodi Mastercard® podkasta navdiha pogovarjata o tem, da imamo kot družba veliko težav z izražanjem čustev, o fenomenu Noč Modrijanov in ohranjanju skromnosti.

Pogovoru prisluhnite tukaj:

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek