10 navad prehranskih in športnih strokovnjakov

10. 6. 2017
Deli
10 navad prehranskih in športnih strokovnjakov (foto: Profimedia)
Profimedia

Oboji se zdijo kot super junaki, ki zlahka sprejemajo zdrave odločitve in se nikoli ne borijo s poželenji po sladkorju. Ampak naj vas presenetimo: so čisto taki, kot mi! Samo ljudje. Preverite, kako zaposleni poslovneži, mame, pisarniški uslužbenci in drugi ostanejo v odlični fizični pripravljenosti.

Prehranski in športni strokovnjaki tako dobro sledijo svojemu urniku zaradi zdravih in učinkovitih navad, ki so jih dodali vsakdanu. Poskusite tudi vi.

Dodajte novo zdravo vedenje že obstoječi navadi

Pomislite na dosledno navado, ki jo delate povsem podzavestno in jo nadgradite z novo, dokler se ne obdrži in združi v eno navado. Na primer med umivanjem zob naredite še nekaj počepov ali drugih preprostih vaj, med katerimi boste imeli proste roke. Poskusite stati na eni nogi med pomivanjem posode, naučite se teči s psom, med televizijskimi oglasi delajte plank …

Parkirajte dlje in uporabite stopnice

Kadar želite v dan dodati več gibanja, parkirajte malce dlje kot običajno in se sprehodite do službe. Če se vozite z avtobusom, izstopite eno postajo prej ali ga zamenjajte za kolo. Ko se ne vzpenjate ravno v 20. nadstropje, uporabite stopnice namesto dvigala, in če je le mogoče, se po opravkih odpravite peš ali s kolesom.

Poskrbite za hidracijo

Kozarec vode zjutraj je obvezen, in če še ni na vašem seznamu navad, bi ga morali dodati čimprej. Tisti, ki se vam voda zdi preveč pusta, si pripravite topel kozarec vode z limono, ki zjutraj (tako kot navadna voda) prebudi prebavni sistem in uravnava pH telesa. Zmanjšuje tudi potrebo po kofeinu, kar je dodaten bonus. Za osvežitev pa ji dodajte narezano sadje in pustite stati, da se navzame okusa.

Zelenjava je osnova

Če začnete kot osnovo obroka pripravljati zelenjavo, ki ji potem dodate druge priloge, boste poskrbeli, da večinoma jeste zdravo. Za začetek tako naredite en obrok dnevno in pustite telesu, da se privadi. Če tudi tako ne bo šlo, pa k vsaki jedi dodajte zelenjavno prilogo v manjši količini.

Vzemite si čas za dihanje in meditacijo

Zjutraj ostanite v postelji še nekaj dodatnih minut in se osredotočite na dihanje. Meditacija ni le vratolomno zvijanje telesa in niti ne zahteva sedenja. Ko se zbudite, nekaj časa v tišini spremljajte vdihe in izdihe ter skušajte ne razmišljati o čem drugem. Lahko preizkusite tudi preproste položaje joge, ki bodo zbudili telo (tudi za to ne potrebujete zlesti iz postelje!).

Naj bo zdrava hrana pri roki

Vzemite si čas za pripravo prigrizkov, ki jih lahko zagrabite v jutranji naglici. Če vas obkrožajo sladkarije in druge nezdrave dobrote, ni težko izbrati tega, namesto sadja. Ko si drobne, zdrave prigrizke spravite v kuhinjske omarice, posodo na pultu napolnite s sadjem in hladilnik založite z zelenjavo, boste za malico veliko lažje izbrali sadno solato.

Jutranja rutina

Tudi med vikendom in prostimi dnevi vzdržujete jutranjo rutino. Čeprav boste spali dlje, še vedno pripravite zajtrk, telovadite (če to počnete tudi drugače), meditirajte, poslušajte spodbudno glasbo …

Jejte bolj pogosto

Jedilnik ni odvisen le od treh večjih obrokov dnevno, ampak tudi od manjših malic in prigrizkov. S tem poskrbite, da ne boste preskočili obroka in pretiravali pri naslednjem. V službo si vzemite manjše stvari,  ki jih lahko jeste med delom.

Ne potujte sami

S potovanjem mislimo osvajanje novih, zdravih navad. Tudi profesionalni športniki in prehranski strokovnjaki potrebujejo podporo. Naj bo to tečaj, ki ga radi obiskujete, klub tekačev ali dober prijatelj, ki vas bo podpiral na poti. Obdajte se z ljudmi, ki vas bodo spodbujali k višjim dosežkom.

Vzemite si 30 minut časa

Ne glede na to, kako zaposleni ste, najdite pol ure v dnevu, ki jih boste namenili vadbi. Kadar je to vaš dan za šport, verjetno ne bo težko. Ko pa nimate načrtovanih športnih aktivnosti, si vseeno vzemite pol ure za sprehod ali jih razbijte na 15 minut. Vsak lahko najde 15 minut v svojem urniku!

Preberite tudi: 

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?