Ker je od njih odvisno vaše zdravje in dobro počutje.
1. Pijte več vode
Brez izgovorov se od danes naprej držite pravila, da morate vsak dan spiti dovolj vode, ki jo prilagodite glede na fizične aktivnosti. Redna hidracija skrbi za pravilno delovanje prebave, izboljša mišljenje in telo zalaga s snovmi, ki jih potrebuje. Če še niste, si omislite lepo steklenico in preračunajte, kolikokrat jo morate čez dan napolniti, da boste vase spravili dovolj tekočine.
2. Izogibajte se “sladkornim pastem”
Ker že tako ali tako pojemo preveč dodanega sladkorja, se pazite tudi skritih virov in živil, za katera pozabite, da v resnici vsebujejo veliko sladkorja. Zato sadne sokove zamenjajte z vodo ali sami iztisnite sok iz pomaranč. Navadite se piti kavo z manj ali nič sladkorja, v čaj raje dajte med, smuti pripravite doma, namesto da bi ga kupili. Ne pozabite, da so slaščice izpod vaših rok boljše, saj lahko nadzorujete sestavine, za razliko od tistih v slaščičarni. Ko se vam zahoče čokolada, pa si privoščite nekaj koščkov temne čokolade z vsaj 70 % kakava.
3. Na spisek dodajte visokointenzivno vadbo
O njej ste slišali že mnogo stvari, saj je postala priljubljena predvsem pri tistih, ki nimajo vedno dovolj časa za daljši trening. Lotite se je tudi sami, saj:
- izboljša športn nastop - če bi vadbo izvajali redno, bi hitro opazili napredek pri svoji najljubši aktivnosti, pa tudi v vsakdanjem življenju boste občutili, da ste v boljši formi.
- pomaga pospešiti metabolizem - to se dogaja še ure po tem, ko ste opravili trening. Hitrejša prebava je pomembna predvsem pri hujšanju in tudi vzdrževanju telesne teže. Med aktivnostmi, ki pomagajo prebavi, sta tudi tek in trening za moč.
- zdravo staranje - študija je pokazala, da intervalna vadba lahko vpliva na dolžino telomerov, ki vplivajo na proces staranja. S staranjem se telomeri krčijo, od njihove dolžine pa je odvisno tudi stanje ožilja, torej ali bo imela starejša oseba več ali manj možnosti za srčne bolezni in kap.
- pomaga pri hujšanju - seveda intervalni trening pri hujšanju izvajajte pod budnim očesom trenerja, ki bo prilagodil čas intervalov in vaje glede na vaše sposobnosti. Verjetno boste lahko že hitro v ogledalu spremljali spremembe telesa, oblikovanje mišic, učinki pa bodo trajali še nekaj časa po treningu.
4. Končno si privoščite dovolj spanja
Utrujenost, izgorelost in večno zehanje so izven mode. V tem letu končno uredite spalni ritem in si prav vsako noč (ja, tudi za vikend) naklonite dovolj ur spanja, ki ga telo še kako potrebuje.
Med spanjem se celijo mikropoškodbe, ki nastanejo med vadbo. Spočije se um, ki je pripravljen na nove izzive, izboljša se tudi spomin. Obdržali boste svojo težo oziroma se ne boste zredili, ravno nasprotno pa se bo zgodilo, če se spat odpravite prepozno. Takrat vam namreč zadišijo nočni prigrizki.
5. Naredite vsaj en dvig na drogu in eno pravilno moško skleco
Izberite tisto, česar trenutno ne morete izvesti oziroma oboje, če vaji do sedaj nista bili na vašem seznamu za vadbo. Utrjujte se v moči, vzdržljivosti in hitrosti ter čez čas poskusite narediti po eno ponovitev obojega. Ne gre? Potem se še malce trudite in ponovno poskusite po nekaj tednih.
To je dober pokazatelj napredka v športu, poleg tega lahko kasneje mejo postavite višje in se trudite narediti več pravilnih ponovitev.
Preverite tudi:
- Ideja za izlet: Blegoš
- Ideja za izlet: Jamnik in dih jemajoči pogledi z 'balkona' Gorenjske
- Ideja za izlet: Sončni vzhod na Uršlji gori
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?