Nevrolog razkriva: "Da bi se izognili demenci, od te starosti naprej ne bi smeli več uživati alkohola"

20. 11. 2024
Deli
Nevrolog razkriva: "Da bi se izognili demenci, od te starosti naprej ne bi smeli več uživati alkohola" (foto: Instagram @jess.ves (Posnetek zaslona))
Instagram @jess.ves (Posnetek zaslona)

Strokovnjak opozarja, da bi morali v določenih letih popolnoma opustiti uživanje alkohola - s tem naj bi se med drugim izognili tudi demenci.

Veliko ljudi občasno uživa v kozarcu piva ali vina, a strokovnjaki vse bolj opozarjajo, da bi alkohol morali uživati zgolj v zmernih količinah. Mnogi ob tem dodajajo, da bi bilo idealno, če se mu popolnoma izogibamo.

Loading...

Ne spreglejte:

Uživanje alkohola je povezano z demenco

Uživanje alkoholnih pijač lahko pripelje do številnih zdravstvenih težav: med drugim naj bi bilo povezano tudi z razvojem demence. Nevrolog dr. Richard Restak je v svoji knjigi How to Prevent Dementia (Kako preprečiti demenco) poudaril, da obstaja močna povezava med uživanjem alkohola in tveganjem za razvoj demence. 

Po njegovem mnenju je alkohol nevrotoksin, kar pomeni, da lahko redno ali pretirano uživanje alkohola škoduje možganom in splošnemu zdravju.

Padci, ki lahko vodijo v smrt

Poleg negativnega vpliva na delovanje možganov alkohol vpliva tudi na telesno gibčnost in povečuje tveganje za padce. "Alkohol lahko pripomore tudi k raznim padcem pri starejših. Stopnja smrtnosti zaradi padcev narašča, zlasti med starejšimi moškimi," opozarja strokovnjak. 

Dodaja, da je pitje alkohola lahko še posebej nevarno za osebe, pri katerih je tveganje za padce večje zaradi drugih dejavnikov, kot so atrofija mišic, težave z ravnotežjem in jemanje določenih zdravil.

Po 65. letu ne bi smeli več uživati alkohola

Čeprav je uživanje alkohola že del naše kulture, nevrolog opozarja, da lahko pripelje do dolgoročnih posledic, zlasti pri starejših. Zaradi tega dr. Restak pravi, da bi morali ljudje resno razmisliti o trajnem izločanju alkohola iz svojega življenja po dopolnjenem 65. letu starosti. 

Alkohol lahko vsekakor prinese kar nekaj negativnih vplivov na zdravje, zlasti pri starejših. Zaradi tega je pomembno, da, ne glede na starost, omejimo njegovo uporabo.

Vir: her.ie

Bonus video: Nova epizoda Aktivni podkasta

Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del