Skrivna formula produktivnosti, ki jo je uporabljal eden najpomembnejših očetov ameriške ustave.
Benjamin Franklin je bil marljiv človek. Bil je polihistor in je eden najpomembnejših očetov ameriške ustave. Pomembno je prispeval k znanosti, zlasti v razumevanju elektrike.
Ne spreglejte:
- To se zgodi, ko se za 10 dni odpoveste kavi
- Delo in stres: Pozabite na to-do seznam – namesto tega uporabite te tehnike za boljšo produktivnost
Da bi lažje organiziral svoje zaposleno življenje, je ustvaril okvir, po katerem je strukturiral svoj dnevni urnik.
Vsako jutro se je zbudil ob 5. uri in se nato tri ure pripravljal na nov dan. To je med drugim vključevalo razmislek o tem, kaj dobrega naj naredi ta dan, ter jutranje rituale, med katerimi je sestava dnevnega urnika. Vedno je nekaj časa namenil tudi učenju nečesa, kar pogosto ni bilo povezano s preostalim delom, kot je denimo učenje novega jezika.
Med 8. in 17. uro je opravil svoje delo in ta čas je razdelil na tri dele: začel je s štirimi urami dela, sledil je dvourni odmor za kosilo in branje, nato so sledile še štiri ure, namenjene delu.
Ko je ob 17. ur zaključil z delom, je sledila večerja, glasba in razvedrilo ali pogovor.
Ob koncu dneva se je tudi vedno vprašal, "kaj dobrega sem naredil danes?" In ob 22. uri se je odpravil spat.
Bi lahko takšen urnik pomagal tudi vam?
Študije kažejo, da so ljudje, ki so bolj disciplinirani, srečnejši in produktivnejši. Urnik je odličen način, da ostanete osredotočeni. Toda ali morate res zapisati in načrtovati vsako minuto svojega dneva, tedna, celo meseca?
Zapisovanje vsega je lahko dolgotrajno in stresno. In z razporejanjem prostega časa, na primer, lahko naredimo tega manj prijetnega, kot če bi se zgodilo spontano. Saj postane del to-do seznama.
Pogosto je dovolj že grobo načrtovanje. Kaj to pomeni?
V urnik vnesite nekaj fleksibilnosti: včasih se prepustite toku, redkeje recite da, za vsak večer v tednu si določite eno prioriteto, vendar je ne zapišite v koledar, temu se boste posvetili izven delovnega časa, roke porazdelite enakomerno, med opravili naj bo nekaj prostega časa, da si boste oddahnili, se pripravili na naslednjo nalogo ali brez dodatnega stresa prispeli na sestanek, bodite prisotni – vadite čuječnost.
Ne, tudi Franklin ni vedno sledil svojemu urniku – pogosto se je moral srečati z drugimi ljudmi takrat, ko je to najbolj ustrezalo njihovemu urniku in to je pogosto pokvarilo njegov sistem, je zapisal v avtobiografiji.
Viri: The Importance of Creating Habits and Routine, britannica.com
Od te starosti naprej ste prestari za dolge lase
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?