Kaj storiti, če srečamo morskega psa?

7. 7. 2023
Deli
Kaj storiti, če srečamo morskega psa? (foto: Profimedia)
Profimedia

Da bo poletje še bolj brezskrbno, preverite, kaj storiti, če srečate morskega psa in kaj narediti, če vas morski pes napade.

Poletje je tukaj, z njim pa tudi številni morski užitki. Včasih pa je kopanje v morju tudi nevarno; nekateri morski prebivalci nas lahko napadejo, celo ubijejo.

Največji strah plavalcev so zagotovo morski psi. Kljub temu, da se številni bojijo, da bi jih napadel morski pes, je pojav v resnici precej redek: možnost, da vas bo pokončal morski pes, je 1 : 264 milijonov.

Vseeno pa je dobro, da vemo, kaj storiti, če srečamo morskega psa in kako reagirati ob morebitnem napadu.

Kaj lahko storimo preventivno?

Že vnaprej lahko preprečimo srečanje z morskim psom. Tukaj je nekaj nasvetov, ki jih je dobro upoštevati:

  • Ne plavajte na območjih, kjer se zadržujejo ribiške ladje, saj obstaja večja verjetnost, da se tam zadržujejo tudi morski psi.
  • Preden vstopite v vodo, bodite pozorni na nenavadno aktivnost rib; če naenkrat opazite, da veliko rib skače iz vode, je to lahko znak, da je v bližini morski pes.
  • Napad morskega psa je najverjetnejši zgodaj zjutraj ali pozno zvečer, zato se izogibajte kopanju v tem času.
  • Ko ste na novi lokaciji, se pozanimajte, ali so tam prisotni morski psi in katere vrste lahko srečate.
  • Ostajajte na varovanih plažah, ki imajo tudi vodne reševalce.
  • V vodi ne nosite svetlečih predmetov, kot je denimo nakit.

Kaj storiti, če srečamo morskega psa?

Če med plavanjem naletite na morskega psa je ključno, da ohranjate mirno kri. Morda si boste želeli čim prej odplavati stran, vendar ob hitrem premikanju obstaja večja verjetnost, da vas morski pes napade. Bolje je, da ostanete mirni in se premikate čim bolj počasi in umirjeno.

Popotnik Rok Fink, ki pogosto plava z morskimi psmi, je za portal Metropolitan zaupal še dodaten nasvet: z morskim psom moramo vedno plavati v enaki liniji.

"Samo, ko plavamo nad njimi, je naša senca tista, ki jim da občutek ogroženosti. Mogoče tudi izgledamo kot tjulnji. Pomembno je, da z njimi plavamo na istem nivoju, tako se lahko skupaj družimo in od nas ne bežijo ali nas skušajo napasti," je pojasnil.

Pomembno je tudi, da z morskim psom ohranimo očesni stik ter se usmerimo proti njemu. Tako mu sporočimo, da smo tudi sami plenilci in povečamo možnost, da bi se morski pes umaknil.

Kaj storiti, če nas morski pes napade?

Morda ste že slišali, da se ob napadu medveda moramo pretvarjati, da smo mrtvi, a v primeru napada morskega psa to ne velja. Če nas napade morski pes, je napad nazaj najboljša obramba.

Strokovnjaki priporočajo, da začnete tepsti in napadati morskega psa kakor veste in znase. Merite na oči, nos in škrge. Dajte mu vedeti, da niste lahek plen, obenem pa se počasi premikajte proti obali oziroma varnemu mestu.

Rane, ki nam jih morski pes zadane, so grozljive, zato jih ne glejte in se nanje ne osredotočajte. Raje se skušajte osredotočiti na preživetje oziroma na to, kako čim prej prispeti na varno.

Predvsem je pomembno, da ostajate mirni in osredotočeni. Četudi vas morski pes ugrizne, to še ne pomeni začetek konca, saj se večina neizzvanih napadov konča srečno.

Viri:
metropolitan.si
cnn.com

Bonus video: podkast z Borutom Pahorjem in Robertom Lešnikom, ki se je prebil v sam vrh znamke Mercedes

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek