Tudi vi trpite zaradi nespečnosti? Potem zagotovo veste, da obstajajo triki, s katerimi svoje telo hitro prisilite v spanje, zlasti, če se morate zjutraj zgodaj zbuditi.
Ne spreglejte:
- Je mlajše res slajše? TO je idealna starostna razlika v zvezi
- Kaj se zgodi z možgani, če nismo telesno aktivni?
Kaj privede do težav s spanjem?
Na nespečnost lahko vpliva mnogo dejavnikov - življenjski slog, stres, včasih tudi menopavza. Ključnega pomena je, da najdete način, kako hitro zaspati, da dragocenih ur spanja ne zapravljate s strmenjem v telefon.
Omejite telesno aktivnost
Močna telesna napetost razburja živčni sistem, zato je nespečnost zagotovljena ljudem, ki se po osmi uri zvečer ukvarjajo z zahtevnimi telesnimi aktivnostmi ali športom. Tudi če je to edini prosti čas v vašem urniku, poskusite ta opravila prestaviti na zgodnejši čas, še posebej, če pridete iz službe in ste zelo utrujeni.
Če se znajdete v situaciji, ko tudi preventivni ukrepi ne zaležejo, je dobro poznati trike, ki vam bodo pomagali uspešno zaspati:
- 1. način – previjanje filma nazaj: Izberite svoj najljubši film, ki se ga dobro spomnite, in si ga začnite predstavljati od konca do začetka. V glavi dosledno ponavljajte vse prizore, kot da bi vrteli film nazaj. Ne pozabite, več podrobnosti kot si zapomnite, hitreje boste zaspali. To tehniko lahko naredite tudi s pomočjo knjige ali pa se spomnite, kako je potekal vaš dan, ravno obratno.
- 2. način – dihalna vaja z 2 prstoma: Zagotovo si niste predstavljali, da vam lahko izmenični vdihi in izdihi skozi vsako nosnico pomagajo, da se umirite in zaspite. Palec naj pokriva desno nosnico, prstanec pa levo. Vdihnite skozi levo nosnico in zadržite dih ter izdihnite skozi desno. Trikrat vdihnite na vsako stran, še bolje pa bo, če zaprete oči. Ta dihalna vaja vam bo pomagala, da se sprostite in hitro zaspite. Traja 1 minuto, učinkuje pa celo noč, do jutra. Po izvedbi te vaje se boste hitro sprostili in zlahka zaspali.
Pomembno se je zavedati, da se lahko na te trike zanašate le v primeru blage in redke nespečnosti. Če je vaša težava kronična in negativno vpliva na vaš vsakdan, se za pomoč nujno obrnite na strokovnjake.
Vir: kafe.rs
Preverite še podkast epizodo s psihoterapevtom:
Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"