Ne morete shujšati? Morda se krivec skriva v TEH hormonih

13. 1. 2024
Deli
Razlog za neuspešno hujšanje se lahko skriva v hormonskem neravnovesju. (foto: Profimedia)
Profimedia

Morda že nekaj časa redno telovadite in se držite primernega prehranskega režima, toda kilogrami še vedno ne gredo navzdol. 

 V tem primeru bi bilo verjetno dobro preveriti tudi hormone, saj se težava prav mogoče skriva v hormonskem neravnovesju.  

Kateri hormoni so lahko krivec za neuspešno hujšanje?  

»Trije hormoni, ki jih morate preveriti, so: ščitnični, spolni in stresni hormoni,« pojasnjuje Dr. Andreas Eenfeldt.  

Ne spreglejte:

Ščitnični hormoni  

Pogosto imajo nekateri ljudje, med katerim so predvsem ženske, počasen metabolizem zaradi pomanjkanja ščitničnega hormona. Pogosti simptomi, ki so opazni ob tem so lahko: utrujenost, intoleranca na mraz, zaprtje, suha koža in povečanje telesne teže.  

Dr. Eenfeldt pravi, da: »V teh primerih povečanje telesne mase zaradi zmanjšane presnove običajno ne presega sedem kilogramov,« in dodaja, da za zanesljive rezultate opravite test pri zdravniku, kjer boste tudi dobili ustrezno terapijo.

Ne glede na to, kakšno obliko nadomestnega ščitničnega hormona boste prejemali, je dobro, da spremljate svoje ugotovitve in simptome, da se prepričate, da ne nadomeščate ščitničnih hormonov prekomerno ali premalo.  

Spolni hormoni  

Tudi spolni hormoni imajo vpliv na telesno težo. Ženske lahko trpijo za endokrino motnjo PCOS - sindromom policističnih jajčnikov, ki zvišuje raven testosterona in insulina. Ob tem sta pogosti povečanje telesne mase in menstrualne težave ter neplodnost in akne. Zdravnik pravi, da lahko pri zdravljenju pomaga dieta z malo ogljikovimi hidrati.

Tudi obdobje med menopavzo je lahko spreminjajoče v zvezi s spolnimi hormoni, saj med menopavzo lahko ravni estrogena močno nihajo in sčasoma padejo na nizko raven. Prav tako se lahko v tem življenjskem obdobju upočasni metabolizem in poveča maščoba na področju trebuha.

Spremembe se v srednjih letih zgodijo tudi pri moškem spolu. »Od srednjih let naprej raven testosterona pri moških postopoma upada, kar velja za normalno. Včasih je upad večji od običajnega. To je lahko povezano z nekaj povečanja telesne mase, običajno v predelu trebuha in zmanjšanjem mišične mase,« pravi Dr. Eenfeldt.

Manjše pomanjkanje testosterona je mogoče delno odpraviti z redno vadbo in uživanjem vitamina D. Večje pomanjkanje, potrjeno s preiskavo krvi, pa se običajno zdravi z nadomestno terapijo s testosteronom. Vendar pa je ob tem pri obeh spolih dobro premisliti, saj ima to lahko neželene učinke, pojasnjuje Dr. Eenfeldt in dodaja, da je dobro sprejeti, da ne morete biti kot 20 letnik, če ste dvakrat starejši. Pri tem se je bolje osredotočiti na uživanje v danih letih in zdrav življenjski slog.  

Stresni hormoni

Med možnimi razlogi, zaradi katerih ne morete shujšati pa se lahko nahaja tudi v stresnem hormonu, kortizolu. Preveč kortizola lahko namreč  poveča občutek lakote, posledično pa nabiranje maščobe, predvsem okrog trebuha in pasu. Če želite to rešiti, je potrebno odpraviti vzrok za povišan kortizol, ki je najpogosteje kronični stres ali pomanjkanje spanja.

»Pomembno je odpraviti osnovni vzrok, torej se spoprijeti s stresom in uravnati spanje, saj drugače ne boste shujšali. V izjemno redkih primerih gre za posebno vrsto tumorja, ki sproži nastajanje kortizola. Imenuje se Cushingov sindrom. Če sumite, da ga imate, se posvetujte s svojim zdravnikom, ki bo opravil ustrezne preiskav,« še dodaja Dr. Eenfeldt.   

Vir: miss7zdrava.24sata.hr

Preverite še:

Preverite tudi Aktivni podkast:

V epizodi našega podkasta je z nami Janja Kogovšek, mag. prehrane, ki se ukvarja s prehranskim svetovanjem, deluje pa tudi pod Instagram profilom Nutrika.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?